Zastosowanie okleiniarek w przemyśle

Okleiniarka, jak sama jej nazwa wskazuje służy do oklejania danych przedmiotów, najczęściej wyrobów z drewna, takich jak stoły, meble lub kuchenne blaty. Są to najczęściej maszyny przemysłowe o różnych parametrach oraz typach. Pozwala to na precyzyjne dostosowanie danego typu okleiniarki do wyznaczonego dla niej zadania.

Uniwersalna okleiniarka krzywoliniowa

okleiniarka do mebliW przemyśle dostępne są zarówno okleiniarki prostoliniowe, jak i krzywoliniowe. Okleiniarka prostoliniowa dostosowana jest od obróbki brzegów materiałów o prostej budowie, w których nie zostały zastosowane żadne kształty oraz wzory, jak i nie są, na przykład zaokrąglone. Natomiast okleiniarka krzywoliniowa posiada możliwość obróbki elementów zarówno prostych, jak i krzywoliniowych. Dostosowana jest do oklejania obrzeży okrągłych, jak i falistych. Dzięki mnogości zastosowań okleiniarka ta doskonale sprawdza się w wielu rodzajach zakładów przemysłowych, zajmujących się między innymi produkcją blatów lub mebli, a także innych przedmiotów. Profesjonalne okleiniarki doskonale spełniają również rolę frezarki. Przed przystąpieniem do oklejania, brzeg materiału zostaje sfrezowany. Maszyna sterowana jest automatycznie poprzez wcześniejsze zaprogramowanie.

okelina do mebliOkleiniarka posiada trzy odrębne tempa pracy, może pracować w prędkości piętnastu, dwudziestu bądź dwudziestu pięciu metrów na minutę. Nowoczesne okleiniarki krzywoliniowe posiadają również możliwość samodzielnego dostosowania poszczególnych agregatów do grubości, a także kształtu oklejanego wówczas materiału. Dzięki temu okleić można miejsca, do których dojście byłoby niemożliwe. Okleiniarka krzywoliniowa zapewnia więc niesamowitą precyzję oraz dokładność. Agregatami, jakie występują w okleiniarce są: komputer, automatyczny przenośnik elementów, a także spryskiwacz, układ frezowania, jak i zespół nanoszenia kleju. Maszyna nie mogłaby poprawnie funkcjonować również bez strefy odcisku obrzeża oraz gilotyny. Oprócz wymienionych agregatów okleiniarka krzywoliniowa wyposażona jest także w wiele zespołów, szczotek oraz dmuchawy grzejnej, dzięki której zmatowione w procesie oklejania i frezowania obrzeża nabierają właściwego wyglądu. Istnieją także okleiniarki z pojemnikiem służące do oklejania paneli lekkich, jakie wykorzystywane są w przemyśle budowlanym.

Wykonanych z poliwęglanu, panele te używane są na przykład do okien lub dachów. Możliwość pokrycia danych płyt, jaką daje okleiniarka krzywoliniowa zabezpiecza materiał przez niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także brudem oraz insektami. Maszyna nie ma negatywnego wpływu na wygląd paneli, ani innych przedmiotów, ani nie zanieczyszcza krawędzi podczas cięcia.