Zasilacze LED – charakterystyka i parametry

Nie każda żarówka LED wymaga zasilacza – niektóre z nich mogą odbierać prąd o napięciu 230 V prosto z sieci energetycznej. Mając do czynienia z taśmami LED o napięciu 12 V, należy korzystać z dodatkowego zasilacza. Do zasilania świateł w technologii LED wykorzystuje się jeden z dwóch typów zasilaczy.

Jakie są rodzaje zasilaczy?

najlepszy zasilacz do ledów 12vPierwszy rodzaj stabilizuje napięcie elektryczne i kontroluje prąd poprzez rezystancję obciążenia. Drugi typ zasilaczy stabilizuje prąd w skutek zmiany napięcia. W taśmach LED oraz modułach oświetleniowych stosuje się zasilacze napięciowe. Najlepszą pracę instalacji LED zapewniają zasilacze elektroniczne. Sprawność zasilacza powinna przekraczać 85% – oznacza to, że tyle energii wejściowej urządzenie musi oddawać na wyjściu. Pobór mocy zasilacza bez obciążenia nie powinien przekraczać 1 W. Do wyliczenia potrzebnej mocy zasilacza należy zsumować zapotrzebowanie wszystkich odbiorników podłączonych do instalacji. W celu wydłużenia żywotności zasilacza zaleca się wybór urządzenia o mocy przynajmniej 10% większej niż zapotrzebowanie na energię. Zasilacz w instalacji elektrycznej montuje się między źródłem napięcia o wartości 230 V, a taśmą LED.

żarówki ledowe Zadaniem zasilacza jest sprostowanie prądu zmiennego oraz zmniejszenie jego napięcia do 12 V. Wykorzystywany w instalacji elektrycznej najlepszy zasilacz do LEDów 12V powinien posiadać certyfikat CE. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zasilaczy, które, mimo podobnego zadania, różnią się od siebie budową. W miejscach o wysokim zapyleniu i poziomie wilgotności należy stosować zasilacze hermetyczne. Są one odporne na warunki atmosferyczne i można je wykorzystywać na zewnątrz. Za chłodzenie zasilacza hermetycznego odpowiada swobodny obieg powietrza. Hermetyczność zapewnia także redukcję hałasu. Możliwy jest także montaż zasilacza instalacyjnego, który podłącza się bezpośrednio do przewodów 230 V. Generują one charakterystyczny pisk. Prąd zmieniany jest dzięki pracy impulsowej. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zasilacz dopuszkowy. Montaż zasilacza w puszcze w ścianie jest dyskretny. Moc takich zasilaczy sięga do 20 W. Można z ich pomocą zasilać na przykład oprawy schodowe. Zasilaczy do taśm LED nie można ze sobą łączyć. Dłuższe odcinki muszą być podłączone do osobnych zasilaczy.

Zasilacze przeznaczone do gniazdek elektrycznych także należy podłączać osobno. Na kulturę pracy zasilacza wpływa rodzaj zastosowanej obudowy. Instalację podłącza się poprzez gniazda InPut oraz OutPut. Należy zwrócić uwagę na napięcie wyjściowe, gdyż może ono wynosić 12 lub 24 V.