Zagospodarowanie dużego tarasu

Posiadanie własnego tarasu to często nie tylko marzenie osób, które pragną posiadać wygodną przestrzeń do odpoczynku na zewnątrz, ale także oznaka prestiżu. Zadbany dom z ogrodem i tarasem to niewątpliwie jedna z tych rzeczy, które tworzą korzystny obraz mieszkańców jako osób zamożnych oraz dbających o swoje otoczenie.

Tarasy z odprowadzeniem wody

tarasy drewniane Wiele osób, mniej lub bardziej świadomie, dąży do tego, aby pod każdym względem oceniano ich jak najlepiej. Posiadanie tarasu jest też po prostu modne – jeszcze kilka lat temu domy w Polsce rzadko budowano z tarasami, jednak obecnie ten trend ulega zmianie. Taras stanowi swoiste przedłużenie domu i połączenie z ogrodem, pozwala cieszyć się otoczeniem domu o każdej porze dnia. Można wykorzystać go jako miejsce do wypicia porannej kawy, popołudniowy odpoczynek z książką, miejsce do spotkania ze znajomymi albo przestrzeń na rodzinnego grilla. Z tego względu ważne jest prawidłowe zagospodarowanie tarasu, nie tylko pod względem mebli czy roślin, ale też samego wyboru materiałów do budowy. Z mody nie wychodzi drewno, które jest cenione za naturalne ciepło i urok. Jest ono też znacznie bardziej sprzyjające np. dla dzieci i osób starszych, ponieważ upadek na drewniany taras jest mniej bolesny niż poślizgnięcie się i potłuczenie na płytkach lub kamieniu.

tarasy drewniane Istotne jest, iż do budowy tarasu, aby zmniejszyć szansę na poślizgnięcie się, stosuje się deski ryflowane, które dzięki rowkowanej powierzchni zapobiegają wypadkom i dobrze odprowadzają wodę po deszczu. Jest to szczególnie istotne, kiedy właściciele decydują się na przykład na duże tarasy drewniane w Warszawie albo innym mieście. Gromadząca się woda po deszczu mogłaby uszkodzić taras. Oczywiście można temu zapobiec decydując się na zadaszenie tarasu, wykorzystując do tego szkło bądź poliwęglan. Dzięki temu taras nie będzie ciemny, nie ograniczy się też dopływu światła do wnętrza domu, za to ochroni się go przed opadami. Sprawia to, że można cieszyć się wypoczynkiem nawet przy deszczowej pogodzie, a meble na tarasie również zyskają ochronę, co jest ważne, gdy korzysta się z poduszek lub też gdy meble są wykonane z materiału mniej odpornego na bezpośrednie działanie wody. Posiadanie dużego tarasu daje szerokie pole do popisu w zakresie jego wyposażenia.

Przydadzą się stolik i wygodne fotele, a także skrzynia, na przykład z wikliny, w której można schować poduszki bądź rzeczy do pielęgnacji roślin na tarasie. Warto otoczyć go zielenią, która daje przyjemny cień i wyjątkowy zapach, dzięki któremu wypoczynek na drewnianym tarasie będzie jeszcze przyjemniejszy.