Z jakich materiałów wykonane są żaluzje?

Żaluzje to populary sposób na regulację światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Są łatwe w montażu, niezawodne, dostępne w wielu wariantach. Możemy kupić małe roletki w kolorach tęczy, jak i solidne rolety zewnętrzne dające całkowite zaciemnienie w pokoju, a przy tym chroniące dom przed nagrzaniem w lecie i wychłodzeniem w zimie.

Żaluzja drewniana jest solidna

żaluzje drewnianeProducenci prześcigają się w rozwiązaniach, które zachęciłyby klientów do kupowania. Są rolety w tak niespotykanych kolorach, jak czerwony, oliwkowy, czy piaskowy, specjalistyczne rolety na okna dachowe, a nawet fotorolety na zamówienie. Również w kwestii materiałów wiele się zmieniło. Do tej pory najpopularniejsze były rolety aluminiowe. To te, które są montowane między dwiema szybami okiennymi lub od strony wewnętrznej (rolety na uchwytach). Takie żaluzje dawały dosyć dobry efekt, można je było pociągać/opuszczać, jak również regulować ułożenie poziomych blaszek. Wadą takiego rozwiązania było to, że aluminium było bardzo cienkie i łatwo było taką blaszkę zginało i odkształcało. Z czasem roleta nie wyglądała już atrakcyjnie. Często wybierane były także żaluzje pionowe z tworzywa sztucznego. Mimo iż nie był to najtrwalszy materiał to był bardziej solidny od cienkiego aluminium. Materiał miał tą zaletę, że był bardzo łatwy w czyszczeniu. Nawet zwykła woda z mydłem dawała sobie radę z wszelkimi zabrudzeniami.

żaluzje drewnianeTakie rolety najczęściej były zatem wybierane do biur. Ostatnio modna stała się żaluzja drewniana. Takie żaluzje są zdecydowanie solidniejsze i bardziej estetyczne od aluminiowych czy z tworzyw sztucznych. Najczęściej są one wykonane z ciemnego drewna, rzadziej z odcieni orzechowych, czy jaśniejszych. Poszczególne ,,przęsła” rolet mogą mieć różną grubość, się spotyka się żaluzje z wieloma cienkimi przęsłami, jak i mniejszą ilością grubszych deseczek. Żaluzje z drewna na pewno pasują do każdego wnętrza, są eleganckie i stylowe. Można je dostać w wielu rozmiarach, zarówno na okna, jak i na balkony. Ostatni rodzaj rolet to rolety materiałowe. Dawniej z tekstyliów tworzono żaluzje pionowe, obecnie wykorzystuje się je do rolet typu dzień noc. Takie rolety są podzielone na pasy, z czego jedne są transparentne, a inne matowe. Druga warstwa jest matowa i po ściągnięciu jej w dół cała roleta staje się nieprzeźroczysta.

Tak reguluje się dostęp światła do pokoju. Wadą tego rozwiązania jest trudność w czyszczeniu. Jak widać rolety są wykonywane z różnych materiałów. Im bardziej solidne tworzywo tym droższy będzie model do kupienia.