Z czego składa się system kropelkowy?

Każdy ogród potrzebuje właściwego nawodnienia. Woda jest w końcu niezbędnym elementem rozwoju każdej z roślin, który obecny w kluczowym procesie, jakim jest fotosynteza. Przez wiele lat najbardziej powszechnym sposobem nawadniającym rośliny było podlewanie ręczne, jednakże w ostatnich czasach gwałtownie się to zmienia, ponieważ podlewanie automatyczne wypiera to ręczne.

Nawadnianie kwiatów i warzyw

system nawadniania kropelkowegoNawadnianie kropelkowe to przede wszystkim taki system nawadniania, w którym dostarcza się roślinom wody pod postacią małych kropel, które idealnie lądują na glebie. W ten sposób dobry system nawadniania kropelkowego może zapewnić kwiatom lub warzywom odpowiedni poziom wilgoci. Warto zaznaczyć, że choć koszt inwestycji w taki system jest dość wysoki, to z czasem na pewno się on zwróci, przede wszystkim dlatego, że systemy nawadniania kropelkowego efektywnie gospodarują dostarczaną roślinom wodą, a co za tym idzie, przyczyniają się do jej oszczędności. Dzięki takim systemom rośliny nie są tak naprawdę uzależnione od niczego, bo nie potrzebują do prawidłowego wzrostu ani opadów deszczu, ani regularnego podlewania właściciela ogrodu lub sadu. Systemy nawadniania kroplowego sprawdzą się również przy rozprowadzeniu nawozu niezbędnego roślinom. Warto również zaznaczyć, że woda używana w trakcie nawadniania może być pobierana np. z beczki na deszczówkę, a wykorzystanie deszczówki wiąże się z ekologią i duchem zerowaste.

system nawadniania kropelkowegoDawniej systemy kropelkowe używano w szklarniach, ale obecnie są spotykane niemalże wszędzie np. przy nawadnianiu żywopłotów lub ogródków warzywnych. W takich systemach należy wyróżnić trzy główne typy, a są to taśma kroplująca, linia kroplująca i węże kroplujące. Linia kroplująca to system rurek z otworami, które są wykonane z tworzywa odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Takie linie najczęściej tworzą całe systemy i niezbędne przy tym jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia. Taśmy kroplujące są zdecydowanie bardziej elastyczne, a więc łatwiej można je rozwijać lub zwijać, niż linie kroplujące. Są one przede wszystkim dobrym wyborem przy roślinach sezonowych. Natomiast węże do nawadniania najczęściej montuje się tak, żeby ich działanie odpowiadało roślinom, które mają nawadniać. Nie zaleca się jednak montowania ich pod powierzchnią ziemi, ponieważ mogą one utrudniać prace w ogrodzie. Należy wyróżnić dwa rodzaje węży kroplujących: pocący i kroplujący.

Systemy kropelkowe mogą być używane wszędzie tam, gdzie występuje taka potrzeba, bo są proste w montażu i świetnie radzą sobie w dostarczeniu wody nawet najtrudniej dostępnym roślinom. Ich dodatkową cechą będzie również to, że mogą pomóc w nawożeniu gleby i to tym samym sposobem, co nawadnianie. Jest to również sposób na oszczędzanie, ponieważ wspomniane systemy świetnie radzą sobie z optymalnym dostarczaniem wody roślinom.

Zobacz także http://nawadnianie-sklep.com/