Wybór dachówek

Po wykonaniu konstrukcji nośnej dachu, przychodzi czas na to, aby zastanowić się, jaki materiał zastosować na poszyciu dachowym. Najczęściej stosuje się oczywiście dachówki, jednak ich szeroka oferta może sprawić, że zagubiony klient, który po raz pierwszy stawia dom, będzie miał problem ze zdecydowaniem się na ich konkretny rodzaj.

Na które dachówki się zdecydować?

dachyPod uwagę należy wziąć nie tylko estetykę poszczególnych dachówek, ale także ich parametry techniczne oraz cenę. Najdroższe są dachówki ceramiczne, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, powstają poprzez proces wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Zabieg ten zapewnia im wyjątkową trwałość i naprawdę długą żywotność – taki dach wykonany z dachówek ceramicznych właściwie nigdy nie wymaga poprawek i bez problemu przetrwa nawet największe anomalie pogodowe. Wytrzymałość takich dachówek na uszkodzenia (zarówno mechaniczne, jak i uszkodzenia powstałe na skutek nadmiernego działania promieni słonecznych) sprawia, że są one cenione przez budowlańców. Alternatywę dla nich stanowią jednak dachówki betonowe. Jeśli kogoś interesują jedynie tanie dachy w Otwocku, to właśnie dachówki z cementu są tam najczęściej wybierane, co pozwala zdecydowanie ograniczyć koszt postawienia dachu.

dachyOczywiście jednak zyskując niższą cenę, musimy liczyć się z tym, że stracimy za to coś innego – niska cena wiąże się bowiem z niższą trwałością w odróżnieniu od dachówek ceramicznych. Z zalet z kolei można wymienić to, że dachówki betonowe są lżejsze – ich montaż będzie więc zdecydowanie prostszy. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe, występują w różnych wersjach – może to być dachówka karpiówka, zakładkowa, przesuwna lub tradycyjna. od nich zależy efekt, jaki chcemy uzyskać. Powinniśmy jednak zwracać uwagę nie tylko na rodzaj dachówki, ale także jej kolor – aby odpowiednio pasowała do elewacji. W ofertach producentów znajdziemy dachówki o powierzchni matowej, półmatowej lub o wykończeniu w postaci delikatnego połysku czy glazury. Jeżeli marzymy o domu nowoczesnym, wówczas z pewnością zdecydujemy się na dach płaski, gdyż takie są współczesne trendy – jednak warto pamiętać o tym, że możliwe jest delikatne przełamanie tej „nudy’ za pomocą ciekawych dachówek.

Jeśli nie mamy pomysłu, jak to zrobić, powinniśmy udać się do sklepu lub do hurtowni producenta – z pewnością w firmie zatrudnieni są doradcy, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie dachówki. Dodatkowo być może będziemy mogli liczyć na jakieś atrakcyjne rabaty, jeżeli od razu dokonamy zakupu polecanego materiału.