Właściwości i zastosowania tynków

Dobierając właściwy tynk do każdego pomieszczenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że określone rodzaje zaprawy mają różne właściwości i zastosowania. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, musimy wiedzieć, który rodzaj tynku będzie odpowiedni do łazienki, a który na przykład do salonu. Co więc warto wiedzieć o jego poszczególnych odmianach?

Jaki rodzaj tynku wybrać?

TynkowanieTynki gipsowe stanowią mieszankę gipsu, wody oraz modyfikatorów. Powinniśmy je stosować wyłącznie wewnątrz budynków. Nadają się zarówno do suchych, jak i wilgotnych pomieszczeń dzięki dobrej przepuszczalności wilgoci. Korzystnie wpływa na mikroklimat pokoju. Tynki gipsowe są bardzo powszechne. Wielu fachowców stosuje tego typu zaprawę bez względu na to, czy są to tynki ręczne czy profesjonalne tynki maszynowe Piotrków Trybunalski to przykład mniejszej miejscowości, w której zlokalizujemy ekipę budowlaną specjalizującą się w wykończeniach budynków. Tynki gipsowe nadają ścianie gładką równą powierzchnię, a więc tworzą świetną bazę pod malowanie lub tapetowanie. Są szczególnie dedykowane powierzchniom wykonanym z betonu, żelbetonu lub powłok ceramicznych. Jeśli nasza zbudowana jest z metalu, będziemy musieli zastosować preparat antykorozyjny, gdyż gips może spowodować na powierzchni rdzę. Tynki wykonane z gipsu nakłada się tylko w jednej warstwie. Po odczekaniu około tygodnia zaprawa powinna być już utwardzona.

TynkowanieTynk cementowo-wapienny powstaje z połączenia cementu, wapnia, wody i piasku. Posiada wysokie właściwości izolacyjne. Jest w stanie zarówno wyciszyć pokój, jak i utrzymać w nim ciepło. W przeciwieństwie do wariantu gipsowego, mieszankę cementowo-wapienną należy nakładać trójwarstwowo, z czego pierwsza, zwana obrzutką, ma za zadanie wspomóc wyrównanie ściany. Ten rodzaj tynku najlepiej się przyjmuje na betonie, ceramice oraz cegle. Tynk cementowo-wapienny odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego eksperci sugerują, aby stosować go na ścianach zewnętrznych oraz wszędzie tam, gdzie jest ryzyko zniszczenia powierzchni, a więc na przykład w garażu, przy schodach lub na korytarzu. Jego powierzchnia może się finalnie okazać dość chropowata, dlatego warto dodatkowo pokryć ją gładzią gipsową. Z kolei tynk cementowy to zaprawa idealnie przystosowana do miejsc narażonych na wilgoć, a więc do kuchni oraz łazienki. Jest odporny na uszkodzenia, a niekiedy wykorzystuje się go jako pierwszą warstwę dla tynku cementowo-wapiennego.

Każdy z wyżej omówionych rodzai jest przystosowany do innych pomieszczeń odznaczających się większym lub mniejszym poziomem wilgoci. Odpowiednie dopasowanie tynku pomoże chronić ścianę przed zniszczeniami oraz zatrzyma ciepło w pomieszczeniu. Warto więc przemyśleć, który wariant będzie pasował najlepiej do naszych pomieszczeń.