Wełna szklana do izolacji

Ocieplanie ścian budynku jest bardzo ważnym etapem budowy. Od przeprowadzenia tych prac zależy to, jaki komfort cieplny uzyskamy w budynku. Są różne metody ocieplania budynków, jednak najczęściej stosuje się te, które wykorzystują styropian lub wełnę mineralną. Do ocieplania ścian od wewnątrz najlepiej wykorzystać właśnie wełnę, ale należy to uwzględnić już w projekcie.

Wełna na ocieplenie

wełna Pamiętajmy, że niepoprawna izolacja może doprowadzić do uszkodzeń, które wynikają z zawilgocenia materiału lub z negatywnego wpływu niskiej temperatury. Na szczęście profesjonaliści wykonują projekty, które uwzględniają wszystkie zmienne – obliczenia biorą pod uwagę indywidualną fizykę danego budynku, jak też zapotrzebowanie na materiały. Równocześnie specjalista dobierze odpowiedni sposób ułożenia materiału, aby nie dopuścić do sytuacji kondensowania się pary wodnej w przegrodzie. Tutaj może pomóc także dobry system wentylacyjny. Dobrze ułożona wełna pozwoli też na wyeliminowanie mostków termicznych, oczywiście na tyle, na ile to możliwe – a więc nie całkowicie. Chcąc zastosować wełnę mineralną, musimy pamiętać o tym, że wymaga to nieco większej ilości prac niż inne metody. Najpierw konieczne jest postawienie ściany szkieletowej. Mówi się tak o specjalnym stelażu wykonanym z profili.

wełna To w nim umieszczane są fragmenty wełny, zaś za wykończenie służą płyty kartonowo-gipsowe. Choć to dodatkowe prace, zastosowanie wełny wiąże się jednocześnie z uniknięciem prac mokrych – a więc to pewna zaleta. W dodatku nie będziemy mieć problemu z kupnem tego typu materiału, bo jest łatwo dostępny – w każdym sklepie budowlanym. Szeroki wybór grubości pozwoli nam dobrać odpowiednie płyty z wełny do naszego budynku. Pamiętajmy o tym, aby produkt wyróżniał możliwie jak najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła. Tylko w ten sposób zapewnimy odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach. Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian od strony wewnętrznej, pamiętajmy o przygotowaniu ściany – poprzez usunięcie wszelkich elementów, takich jak wieszaki, grzejniki, kołki rozporowe, półki czy też gwoździe. Ponadto powierzchnia powinna zostać oczyszczona z resztek tynku, jak i starej farby oraz zwykłych zabrudzeń wynikających z eksploatacji.

Następnie możemy przystąpić do wykonania stelażu i zamontowaniu go do ściany – w nim umieszczamy wełnę mineralną, od jednego boku do drugiego, stosując zwykłą metodę na wcisk. Na to kładziemy folię paroizolacyjną oraz płyty kartonowo-gipsowe. Jak widać, to naprawdę proste zadanie i nie wymaga dużego doświadczenia.