Warunki BHP w halach łukowych

Praca w miejscach, gdzie wykonuje się różnorodne obowiązki związane z prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego, nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jak w przypadku innych działalności, również tutaj bardzo istotne są przepisy związane z bezpieczeństwem pracy.

Hale łukowe jako magazyny

hale łukoweWarto wiedzieć, że solidne hale łukowe są miejscami, które są bardzo często wykorzystywane jako magazyny sprzętowe wielu polskich rolników. Istotne jest przede wszystkim zrozumienie, jakie warunki pracy zapewniają tego typu konstrukcje. Jako, że często wykorzystuje się stal do konstrukcji tego typu obiektów, to należy wiedzieć, że często w okresie wiosenno-letnim temperatury wewnątrz dają we znaki. W związku z tym ważne jest, żeby nie magazynować substancji łatwopalnych oraz takich, które na skutek działania wysokich temperatur mogą przyczynić się do wystąpienia pożaru. Poza tym, istotne jest, żeby zaopatrzyć się w gaśnice, które nie uszkodzą osprzętu składowanego w hali łukowej. Ze względu na solidną konstrukcję, raczej nie da się znaleźć czynników, które mogą wpłynąć na niestabilność konstrukcji. Przede wszystkim, ważne jest żeby w miejscu panował porządek, związany z organizacją przestrzenną wnętrza. Jeśli są tam składowane narzędzia, to powinny być w taki sposób rozmieszczone i ułożone, żeby dostęp do nich nie był ograniczony. W przypadku sytuacji, gdy składowane są na regałach, należy pamiętać, żeby przejścia były stworzone zgodnie z zasadami ergonomii.

hale łukoweWarto też pamiętać o składowaniu i zaopatrzeniu we wszelkie dostępne narzędzia mogące pomoc w ściągnięciu wymaganego sprzętu. Stalowe hale łukowe posiadają też jedną, konkretną specyfikę, którą jest zaopatrzenie ich w stały dostęp do prądu. Wszelkie prace montażowe powinny być zgodne z wytycznymi zamieszczonymi w konkretnych dokumentach, a ich rezultat powinien być zgodny z oczekiwaniami. Warto wiedzieć, że eksperci często zwracają uwagę na stan oświetlenia pomieszczeń. Wzrok jest zmysłem, który pozwala nam na rozeznanie sytuacji w danym pomieszczeniu, dlatego całe wyposażenie powinno być tak zorganizowane, by go nie obciążać. Ważne jest, żeby rozmieszczone oświetlenie nie wpływało na wykonywane obowiązki i nie generowało ryzyka zawodowego. Istotne jest też, żeby hala łukowa była odpowiednio konserwowana ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Jak każda konstrukcja stalowa, tak samo może pojawić się rdza, która może wpłynąć na stabilność. Dlatego trzeba o nią dbać i odpowiednio podejmować wszelkie czynności zapobiegawcze. Z całą pewnością pomoże to w pełnieniu obowiązków.