Wady i zalety różnych pomp ciepła

Wiele osób decydujących się na wykorzystanie w swoim domu urządzeń umożliwiających pozyskanie energii w sposób ekologiczny. Jednym z najbardziej obciążających domowy budżet wydatkiem jest ciepło. Zarówno ciepła woda użytkowa, jak i ogrzewanie wymuszają na nas poniesienie bardzo wysokich kosztów.

Gruntowe pompy ciepła

pompy ciepłaDlatego właśnie wiele osób postanawia zastąpić kotły spalinowe oraz wykorzystywaną energię z elektrociepłowni efektywnymi pompami ciepła. Oprócz minimalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem, pompy ciepła mają bardzo wiele zalet. Mogą się jednak one różnić w zależności od tego, jaki model urządzenia wybierzemy. Pierwszym rozwiązaniem godnym uwagi jest system pobierający wodę z powietrza. Oprócz sporej efektywności oraz niskich kosztów budowy (brak konieczności wykonywania robót ziemnych), warto pamiętać, że system taki zajmuje dużo miejsca. Cała instalacja znajduje się bowiem obok budynku, co dla wielu osób jest po prostu nieestetyczne. Zaletą jest jednak to, że system doskonale radzi sobie również wtedy, gdy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera. Z uwagi jednak na to, że w Polsce takie sytuacje zdarzają się często, pompy ciepła pobierające energię z powietrza polecane się do ogrzewania niewielkich obiektów jednorodzinnych.

pompy ciepłaKiedy chcemy uzyskać więcej energii warto wybrać gruntowe, ekonomiczne pompy ciepła z Piotrkowa Trybunalskiego. Właśnie tamten region słynie z wydajnych rozwiązań tego typu. W zależności od ilości miejsca na działce można wykorzystać urządzenia z kolektorem poziomym lub pionowym. Pomimo że koszt inwestycji jest większy, ponieważ konieczne jest wykonanie robót ziemnych, stabilność i efektywność urządzenia jest znacznie większa. Poniżej pewnej głębokości grunt zachowuje bowiem stałą temperaturę, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Dzięki temu nie trzeba obawiać się ewentualnych spadków wydajności urządzenia – zawsze do pomieszczeń będzie dostarczana taka sama ilość energii. Gruntowe pompy ciepła są w stanie ogrzać wodę nawet do temperatury 70 stopni Celsjusza, co uznawane jest za bardzo dobry wynik. Dostępne są także systemy, które umożliwiają czerpanie ciepła z wody.

Warunkiem koniecznym jest jednak stały dostęp do zbiornika wodnego bądź znajdujących się na odpowiedniej głębokości wód gruntowych. Pozyskiwanie energii przez taką pompę przebiega w podobny sposób jak w przypadku systemów układanych w gruncie. Wykorzystuje się je jednak stosunkowo rzadko, ponieważ dzisiaj, w czasach kiedy zmagamy się z suszą, stan wód podziemnych i naziemnych może często ulegać zmianie.