Uprawnienia potrzebne do pracy na wysokościach

Upadek z wysokości może być niebezpieczny dla zdrowia i życia, a takie wypadki najczęściej zdarzają się, gdy pracami wysokościowymi zajmują się niedoświadczone osoby. Podejmowanie się samodzielnie takich czynności może być tragiczne w skutkach, tym bardziej jeśli ktoś nie zna przepisów bhp. Nie każdy może podjąć się pracy na wysokościach, ponieważ potrzebne jest do tego wiele uprawnień.

Montaż masztów na wysokości

prace na wysokościach Ważne będą np. uprawnienia alpinistyczne, które tak naprawdę są bardzo kluczowe w tej pracy. Orzeczenie lekarskie jest w tym przypadku również ważne, bo pracownik nie może mieć lęku wysokości, czy też innych przeciwwskazań, które dyskwalifikują go do pracy na wysokościach. Pracownik musi oczywiście być świadom tego, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z jego pracą. Dla niektórych ryzyko poważnego upadku z wysokości może być czynnikiem wykluczającym podjęcie się takiego zajęcia. Ważne jest również to, żeby pracownicy mieli możliwość skorzystania ze środków ochrony indywidualnej i umieli się nimi posługiwać. Do środków ochrony indywidualnej należy zaliczyć m.in. hełmy, amortyzatory, obuwie ochronne, szelki i kombinezony. Środki te są niezbędne dla bezpiecznej pracy. Tak naprawdę prace wysokościowe mają szeroki zakres działania, bo mogą dotyczyć spawania czy cięcia na wysokościach, ale również np. będą one konieczne przy usuwaniu gniazda os czy szerszeni, a nawet innych zagrożeń. Specjalistyczne prace na wysokościach w Warszawie mogą dotyczyć montażu lub demontażu kominów i masztów.

prace na wysokościach To także szeroko pojęta konserwacja oraz instalacja reklam. Natomiast do prac alpinistycznych można również zaliczyć roboty budowlane czy rozbiórkowe oraz takie, które mogą być przeprowadzone w trudno dostępnych miejscach np. w zbiornikach. Jest do takich prac używany sprzęt linowy – podobny jak u alpinistów, jednakże osoby pracujące na wysokościach przede wszystkim w tej metodzie cenią sobie dostęp liniowy do obszarów, gdzie trudno jest się dostać. Co ciekawe, takich pracowników nazywa się alpinistami przemysłowymi. Szkolenie bhp w tym przypadku jest wykonywane co roku i nie należy go pomijać, ponieważ w ten sposób pracownicy mają bieżącą wiedzę i mogą ją zastosować w przypadku ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia. Takie uprawnienia są również potrzebne przy czynnościach takich jak np. formowanie korony drzew lub ich wycinka.

Prace wysokościowe nie są prostym zajęciem, a do przystąpienia do prawidłowych działań związanych z tą pracą należy odbyć kurs, a także mieć odpowiednie predyspozycje, żeby faktycznie móc pracować. Przy jakiekolwiek konieczności pracy związanej z wysokością należy zgłosić się do specjalistów, ponieważ oni doskonale zdają sobie z ryzyka, jakie wiąże się z ich pracą.