Upiększając wygląd budynku

Jak wybrać odpowiednią stolarkę okienną? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Wybór materiału
Na rynku spotkać można najczęściej dwa typy okien – drewniane oraz PVC. Oba rozwiązania mają wady i zalety jakkolwiek, okna drewniane są zdecydowanie droższe od okien PVC, więc są znacznie mniej popularne. Nie oznacza to jednak, że okna z polichlorku winylu są gorze – po prostu posiadają inne właściwości od odpowiedników z drewna.

okno_pcv

Wady i zalety okien drewnianych
Największą zaletą okien wykonanych z drewna jest ich naturalność, która współgra z dużą wytrzymałością materiału. Kolejnym atutem jest fakt, że drewno posiada niski wskaźnik przewodnictwa ciepła, co w praktyce oznacza, że ciepło ogrzewające pomieszczenie nie ucieka na zewnątrz, co z kolei sprawia, iż okna drewniane są niezwykle ekonomiczne. Jednakże drewno wymaga regularnej pielęgnacji specjalistycznymi środkami, w przeciwnym wypadku okna zaczną wypaczać się, co zmniejszy ich szczelność. Z tego względu należy około dwa razy w roku (w szczególności od zewnętrznej strony) konserwować ramy okienne, a co kilka lat szlifować i pokrywać specjalną farbą. Jedynie to uchroni je przed uszkodzeniem i pozwoli cieszyć się sprawnymi, ładnie wyglądającymi oknami przez wiele lat. Wspominając o wyglądzie, nie sposób zapomnieć o walorach estetycznych okien drewnianych. Są one naturalne i mogą być wykonane z różnorodnych gatunków drewna, co sprawia, że bez problemu można wybrać okna pasujące do dowolnej elewacji budynku. Dobrze zadbane okna drewniane mogą posłużyć nawet przez sto lat bez konieczności wymiany, jednakże ich cena powoduje, że cieszą się mniejszą popularnością od okien plastikowych.

Wady i zalety okien PVC
Najważniejszą zaletą okien wykonanych z polichlorku winylu jest ich niska cena, która maleje z roku na rok ze względu na wysoką konkurencję. Poza tym, w przeciwieństwie do okien drewnianych, nie wymagają wielu pielęgnacji – wystarczy ścierką co jakiś czas przetrzeć okna, aby były jak nowe. Nie oznacza to jednak, że są wytrzymałe na uszkodzenia, a wręcz przeciwnie. Łatwo ulegają zarysowaniom i raz zniszczone nie nadają się do naprawienia. Żywotność okien PVC jest także krótsza (wynosi około 30 lat), a ponadto nie przepuszczają powietrza tak dobrze, jak okna wykonane z drewna. W praktyce oznacza to, że zbyt szczelne okna spowodują złą wentylację pomieszczenia, która z kolei przyczynia się do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Zbytnią szczelność okien można łatwo rozpoznać, gdyż para wodna skrapla się na szybach, co jest uciążliwe i nieestetyczne. Aby tego uniknąć, należy montować w oknach specjalne wywietrzniki ułatwiające właściwą cyrkulację powietrza.

Jakie okna wybrać?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzeń, gdyż wiele zależy od naszych możliwości finansowych oraz osobistych preferencji. Bez względu jednak na to, z jakiego materiału planujemy zakupić okna Katowice, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na producenta – powinien być pewny i posiadać odpowiednie atesty a takim na przykład może być adex-okna.pl. Równie ważny jest montaż okien, który koniecznie trzeba powierzyć fachowcom. Ostatnią kwestią jest stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie eksploatacji i pielęgnacji, gdyż jedynie to zagwarantuje nam wieloletnie użytkowanie i zadowolenie ze stolarki drzwiowej.