Tabliczki grawerowane – przydatne informacje

Praca przy słupkach wysokiego napięcia, wśród gąszczu elektrycznych przewodów, czy w maszynowi potrafi być bardzo niebezpieczna. Chwila nieuwagi i możemy być porażeni prądem, skaleczyć się, czy upuścić na stopę coś ciężkiego, co doprowadzi do stłuczenia lub złamania.

Sposób na oznaczenie różnego rodzaju niebezpieczeństw

grwaer laserowyZdecydowanie w takich miejscach niezbędne jest zachowanie zasad BHP, w tym zasad dotyczących noszenia odzieży, kasków, czy obuwia roboczego. Jednak również przez swoją nieuwagę można zepsuć cały sprzęt. Podłączy się go do zbyt silnego zasilania i instalacja się spali, czy też nie zabezpieczy się jej przed wilgocią i dojdzie do awarii maszyn. Dobry mechanik czy elektryk musi wiedzieć jak naprawić daną rzecz. Problem w tym, że nie zawsze jest to takie proste. Starsze urządzenia nie zawsze posiadają instrukcje obsługi. Po wielu renowacjach sprzęt może mieć inne parametry niż miał kiedyś. Nie zawsze jest okazja, by skonsultować się z projektantem czy producentem danej rzeczy i uzyskać szczegółowe informacje.

grawerCzy można temu zaradzić? Tu do gry wchodzą solidne tabliczki grawerowane. To metalowe tabliczki w kształcie prostokąta. Zwykle mają grubość kilku milimetrów i długość do kilkunastu centymetrów. Wykonywane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są niezwykle solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku grawer to najtrwalsza opcja w zakresie znakowania produktów. Nadruk czy napis zrobiony farbą by wyblakł, zmył się, nie byłby dobrze widoczny. A graweru nie da się zniszczyć. Tabliczki znamionowe montuje się na wagonach kolejowych, transformatorach, maszynach CNC czy innych przemysłowych konstrukcjach. Na każdej tabliczce powinny znajdować się informacje na temat zakresu napięcia elektrycznego jakie się stosuje do danej rzeczy, jaką ma moc, czy używa się tu prądu zmiennego, czy stałego. W ten sposób każdy kto zajmie się naprawą wie, z czym ma do czynienia i jak się do tego zabrać. Na tabliczkach grawerowanych warto też umieszczać serię i nazwę danego produktu, co ułatwi jego identyfikację np. w celu wysłania zapytania do producenta. Warto zaznaczyć, że producent tabliczek metalowych zajmuje się także wykonywaniem grawerów. Wtedy nie trzeba się martwić o szukanie innej firmy.

Zdecydowanie warto zainwestować w grawerowane tabliczki znamionowe. Nie są drogie, można je szybko i łatwo zamontować, a jednak znacząco ułatwiają prace związane z modernizacją i naprawami urządzeń elektrycznych i nie tylko. Tabliczki najlepiej zakupić o producenta, który zna się na rzeczy i sam wykona grawerunek na nich.