Szalunki niezbędne w budownictwie

Wszelkiego rodzaju wykopy są niezwykle ważną częścią branży budowlanej i remontowej, często trzeba je wykonywać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, czy chociażby przy renowacji instalacji ukrytych w ziemi. Wszystkie tego typu prace zwykle charakteryzują się odrobinę wyższym czynnikiem niebezpieczeństwa w porównaniu do prac naziemnych.

Wypraski szalunkowe do wykopów

wypraski szalunkoweZawsze istnieje spore ryzyko osypania się gruntu, co może być sytuacją bardzo niebezpieczną. Tak samo trzeba zwracać odpowiednią uwagę na stan wód gruntowych, które mogą powodować podmywanie gruntu, oraz wykonywanych przez nas konstrukcji. Prace tego typu są niesamowicie popularne, praktycznie każdy budynek rozpoczyna się od fundamentów, które umiejscawiane są właśnie pod poziomem ziemi, dlatego też wymagane jest wykonanie odpowiedniego wykopu. Wszelkie przewody i rury pod ziemią także wymagają odpowiedniej konserwacji, oraz przedłużenia ich sieci do każdego, nowo wybudowanego budynku. Wykonując tego typu prace niesamowicie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie takiego wykopu, gdyż w innym wypadku może się to skończyć źle finansowo, ale też niezbyt miło do pracowników. Jednym z najpopularniejszych elementów stosowanych podczas robót tego typu są wypraski szalunkowe, które służą do rozpierania ścian rozporów, dlatego też zabezpieczają taki wykop przed jego zasypaniem.

wypraski szalunkoweZależnie od głębokości wykopu i wielkości takich wyprasek, wykonywane są one z różnych materiałów z różnym przeznaczeniem. Te większe, często wykonane są w całości ze stopów bardzo wytrzymałych metali, co gwarantuje ogromną wytrzymałość i odporność. Taka konstrukcja jest niesamowicie solidna i ciężka, przez co ruszenie jej przez grunt jest praktycznie niemożliwe. Metale te są także odpowiednio zabezpieczane przed korozją, aby nie był odczuwalny na nie wpływ wód gruntowych, oraz deszczu. Modele przeznaczone do wykopów mniejszych często posiadają ścianki wykonane z drewna wysokiej jakości, które jest w stanie powstrzymać całkiem spore ilości ziemi przed zsypaniem się do takiego otworu. Zwykle modele przeznaczone do większych wykopów posiadają rozpory wykonane z wysokiej jakości stopu metalu, które są niesamowicie wytrzymałe i gwarantują trwałość na bardzo zadowalającym poziomie.

Szalunki przeznaczone do wykopów najmniejszych, takich wykonywanych na małą skalę takie jak odkrywanie płytkich kabli, rur, czy też przy budowie kanałów drenujących, często wykonane są także w całości z drewna co jest bardzo dużą oszczędnością ze względu na wysokie ceny specjalistycznych, metalowych konstrukcji. Wszystkie typy tych konstrukcji sprawdzają się doskonale, jeśli używane są w środowisku dla nich odpowiednim.