Styl retro – czy da się połączyć nowoczesność i klasykę?

Styl retro stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, głównie z racji tego, że jest coraz więcej osób, które chcą się poczuć jak w minionych czasach lub mają ochotę urządzić sobie mieszkanie na styl Bonda.

Kilka słów o stylu retro

RoletyWszystkie tego typu stylizacje określa się mianem stylu retro, nie oznacza to jednak, ze urządzenie mieszkania w tym stylu zmusza nas do biernego naśladownictwa, to znaczy że musimy dokładnie odwzorowywać styl lat siedemdziesiątych czy też mieć dokładnie takie same meble jak widzieliśmy w jakimś starym filmie, ostatecznie nie chodzi o to by z własnego domu zrobić coś w rodzaju muzeum. Co zatem jest dopuszczalne, jak w to w dzisiejszych czasach wolno nam praktycznie wszystko, jeśli chcemy mieć mieszkanie w stylu retro wystarczy, ze na przykład wybierzemy jeden szczególny mebel, który będzie jednoznacznie wskazywał na konkretną epokę, a reszta dodatków może być zdecydowanie bardziej nowoczesna. Co za tym idzie, to że urządzamy pokój retro nie oznacza wcale, ze okna nie mogą być wyposażone w rolety czy żaluzje,choć oryginalnie były tam firany i moskitiery. Jeśli postawimy charakterystyczną skórzaną sofę, czy tez ludwikowski fotel, wówczas dodatki możemy wybrać już współczesne, a nawet zmieszać kilka innych stylów ze sobą. Co za tym idzie styl retro daje nam bardzo dużo możliwości, jednak to, ze tak niewiele nas ogranicza stwarza także i pewne ryzyko, mianowicie jeśli chodzi o styl retro bardzo łatwo popaś w przesadę i zamiast stworzyć ciekawe i oryginalne wnętrze może nam wyjść coś zupełnie odimiennego. Dlatego decydując się na ten styl wszystkie elementy trzeba dobierać bardzo ostrożnie i rozważnie, tak by wbrew pozorom wszystko tworzyło spójną całość.

Urządzić mieszkanie w stylu retro może każdy i wszędzie czy to w Łodzi czy Rudzie śląskiej jednak nie każdy powinien decydować się na taki krok, bo akurat jeśli chodzi o styl retro bardzo łatwo jest popełnić błąd i zamiast mieć ciekawą stylizacje może wyjść całkowita klapa.