Schody drewniane – przydatne informacje

W każdym domu piętrowym muszą obowiązkowo znaleźć się schody – inaczej dostanie się na wyższe kondygnacje byłoby niemożliwe. Prowizorycznie, podczas budowy domu, często stawia się drabinę. Również drabina wykorzystywana jest przy wejściach na poddasze. Jednak w codziennym użytkowaniu się nie sprawdzi. Wchodzi się na nią niewygodnie, nie ma bezpiecznej poręczy.

Trwałe schody z drewna

 schody drewniane Niektórzy wręcz boją się wchodzić na drabinę. Dlatego też ładne, wytrzymałe schody to najlepsza opcja dla piętrowego lub wyższego domu. Do wyboru są rożne rodzaje schodów. Te z kamienia są bardzo luksusowe, ale też strasznie drogie. Betonowe schody z kaflami są solidne, ale nie prezentują się najlepiej. Dlatego też korzystnym rozwiązaniem mogą być nowoczesne schody drewniane z Góry Kalwarii. Takie schody na pewno będą trwałe. W końcu w starych kościołach, czy pałacach nawet przez wieki uzywane były schody drewniane. Mogły one pękać, stopnie się wyrabiały, ale nadal ze schodów można było korzystać. Grunt to o nie odpowiednio zadbać. Zalecane jest czyszczenie preparatem na bazie olejów, które wnikają w strukturę drewna, pielęgnują ją, nabłyszczają, a także zapobiegają przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią.

 schody drewniane Olej tworzy delikatny film na drewnie, dzięki czemu łatwiej jest umyć schody i to bez obaw o to, że woda niekorzystnie wpłynie na drewno. Okresowo schody można też bejcować, a kiedy schody będą bardziej zniszczone to można je poddać renowacji. Wtedy szlifuje się wierzchnią warstwę drewna, by odsłonić nową warstwę bez uszkodzeń, a następnie nakłada się farbę lub lakierobejcę. W przypadku użycia bezbarwnych preparatów zachowa się naturalny kolor drewna. Można go także zmienić przy pomocy farby. Trzeba jednak pamiętać, że łatwiej jest pomalować jasne schody ciemną farbą niż odwrotnie. Nawet dobrze kryjąca farba może sobie nie poradzić z dokładnym pokryciem drewna. Warto zastanowić się też nad kształtem schodów. Zamiast zwykłych schodów łamanych dostępne są także schody spiralne. Są one na pewno bardzo efektowne i będą stanowić świetną dekorację pokoju dziennego. Szczególnie te wykonane z ciemnego gatunku drewna, na przykład z hebanu czy mahoniu będą rewelacyjnie się prezentować. Przy wyborze schodów warto zadbać także o kwestię balustrady.

Dzięki niej zawsze można się czegoś chwycić podczas wchodzenia po stopniach. Zapewnia to bezpieczeństwo, szczególnie osobom starszym i mającym problemy z pokonywaniem schodów. Balustrada może pełnić także funkcje dekoracyjne. Bogato zdobiona, rzeźbiona z pewnością przykuje wzrok gości.