Sadzenie jagody kamczackiej na działce

Owoce jagodowe są bardzo popularne wśród konsumentów. Są delikatne, miękkie, słodkie lub lekko kwaśne. Można je spożywać na surowo, robić z nich przetwory, czy dodawać do różnych deserów. Truskawki, jeżyny, czy maliny nie tylko pysznie smakują, ale są przy tym bardzo zdrowe – zawierają mnóstwo cennych witamin.

Pyszne i zdrowe jagody

 jagoda kamczacka auroraNiestety, ich ceny stale rosną, często w sklepach owoce są poobijane, zgniłe, czy po prostu mdłe. Rozwiązaniem jest zatem samodzielnie zasadzenie krzewów jagodowych na działce. Tylko które wybrać? Jeden krzaczek truskawki da raptem kilka owoców, poza tym truskawka wolno się rozplenia. Malina rośnie wzwyż,daje dużo owoców, ma jednak kłujące pędy. Doskonałym wyborem będzie za to smaczna jagoda kamczacka Aurora lub inna jej odmiana. To idealny krzew dla osób, które nie znają się na ogrodnictwie i nie mają ręki do roślin. Jagoda kamczacka świetnie znosi siarczyste mrozy, jak i upalne lata. Nie ma dużych wymagań w zakresie gleby i podlewania. W dodatku krzew jagody przetrwa nawet trzydzieści lat i stale będzie obficie owocował. Trzeba jednak pamiętać, że jagody i borówki zawsze sadza się parami. Krzewy zapylają się krzyżowo. Jeden krzew może urosnąć ale nie będzie dawał żadnych owoców. Jagoda kamczacka jest nietypowa, bo nie daje kulistych owoców, a podłużne, podobne do śliwek. Są też dużo większe niż borówki i jagody, choć kolor pozostaje ten sam niebiesko-fioletowy. Niedojrzałe owoce są za to zielonkawe. Jagoda kwitnie w kwietniu, a już w maju można się cieszyć pierwszymi plonami.

 jagoda kamczacka auroraOwoce tego krzewu można spożywać na wiele różnych sposobów. Będą zdrową przekąską (jedzone na surowo), nadają się do kremów i drożdżówek jako nadzienie. Warto przygotować także przetwory na zime by móc się cieszyć smakiem jagód przez cały rok. Owoce są bardzo miękkie i łatwo się rozpadają, więc przygotowanie z nich dżemu i soku będzie banalnie proste i szybkie. Owoce można również ususzyć lub wsadzić do woreczka i schować do zamrażarki. Jagody maja przyjemny słodkawy smak z kwaskową nutą, są soczyste. Zawierają dużo witaminy C oraz A, korzystnie wpływają na cały organizm – polecane są w kuracjach detoksykujących i oczyszczających.

Jak widać warto jest zasadzić jagodę kamczacką w swoim ogrodzie. Krzew ten jest bardzo wytrzymały, obficie owocuje i daje pyszne, miękkie owoce. Regularne spożywanie jagody kamczackiej korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zaznaczyć, że jeden krzew jagody nie kosztuje więcej niż kilkanaście złotych (cena zależna jest od odmiany oraz wielkości).