Od pewnego momentu coraz większa liczba osób szczególną uwagę zwraca na odpowiednie wygłuszenie mieszkania. Z całą pewnością, staje się to w szczególności ważne w przypadku tych pomieszczeń, w których zastosowano panele podłogowe. Z natury, nie zapewniają one odpowiedniej izolacji akustycznej. Na szczęście obecnie znanych jest szereg różnych podkładów, które można pod takie właśnie panele zastosować.
Panele podłogowe, a mata podłogowa
Należy do nich cienka mata pod panele podłogowe, która wykonana może zostać z wielu różnych materiałów, o zupełnie odmiennych właściwościach. Szczególnie popularne jest stosowanie mat, które wykonane zostały z kory dębu korkowego. Mata taka praktycznie w ogóle nie przenosi żadnych drgań na podłodze, sprawdzi się także w każdej sytuacji, gdy konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej od strony podłogi. Dodatkowo mata tak wykonana naturalnie odporna jest na pochłanianie wilgoci i to nawet bez stosowania odpowiedniej izolacji. Wada jest tutaj wysoka cena takiej maty, mogąca dochodzić nawet do 9 zł za m/2. Istnieje dla niej jednak alternatywa, w postaci podkładów wykonanych z płyty ekologicznej. Maty takie wyróżniają się przede wszystkim bardzo niewielką grubością, która może nie przekraczać nawet 4 mm.
Doskonale maty te nadają się również do wyrównywania wszelkich nierówności podłoża. Mata ta, wyróżnia się również bardzo wysoką porowatością. Dzięki temu, jest to nie tylko dobry izolator akustyczny, ale także i termiczny. Mata taka nie kosztuje dużo i ceny jej zakupu za m/2 zaczynają się już od 4 zł. Kolejną alternatywą o której warto wspomnieć, są podkłady które zostały wykonane w oparciu o pianki. Pianki takie nie przekraczają grubości 2 mm, ale także nie przepuszczają jednocześnie powietrza. Można je więc stosować jedynie na podłożach sztucznych. Ogromną zaletą tego właśnie podkładu piankowego jest jego bardzo atrakcyjna cena, zaczynająca się już od 2 zł/m2. Coraz częściej wybieranym izolatorem akustycznym stają się również płyty z polistyrenu ekstradowanego. Są one dobrym izolatorem nie tylko akustycznym, ale także i termicznym. Ich grubość bardzo często nie przekracza 3 mm, co znacznie zwiększa zakres ich ewentualnego zastosowania.
W obecnym czasie coraz większa liczba osób zwraca baczną uwagę na zachowanie odpowiedniej izolacji akustycznej we własnym mieszkaniu. Wszystko po to, aby upewnić się, że do wnętrza mieszkania nie będą dochodzić dźwięki, mogące na przykład negatywnie wpływać na sen. Materiały, służące do izolacji akustycznej, dostępne są obecnie głównie w formie płyt, które są bardzo wygodne w użyciu.