Rodzaje instalacji grzewczych?

Mieszkamy w klimacie, gdzie niezbędna jest instalacja grzewcza w domu. Nawet dom po kilkakrotnym ocieplaniu musi mieć instalację grzewczą. W blokach jest to zwykle instalacja miejska, natomiast w domach jednorodzinnych wybór instalacji grzewczej zależy od wielu kwestii. Przede wszystkim większość osób chce zmniejszyć koszty eksploatacji, co jest możliwe dzięki nowoczesne instalacje grzewcze.

nowoczesne instalacje grzewczeJeśli chodzi o rodzaje instancji grzewczych, mamy do wyboru m.in. kocioł węglowy, z którego korzysta znaczna część Polaków. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale zapewnia, że grzanie będzie trwało nawet 10 godzin. Wymaga to jednak sporo miejsca na składowanie węgla. Metoda ta jest coraz szerzej krytykowane ze względu na to, że jest mało, a w zasadzie w ogóle nie ekonomiczna.
Kocioł gazowy zwykły to kolejne rozwiązanie. Koszty z tym związane są średnie i nie jest to też najbardziej ekologiczny sposób, ale całkiem dobrze się sprawdza. Kocioł na granulat drzewny, to niskie koszty i komfort użytkowania. Kocioł na gaz płynny/LPG to kolejna opcja, jaką możemy wybrać. Nie jest jednak bardzo popularny ze względu na rosnące koszty samego opału. Poza tym komfort używania nie jest zbyt dobry. Coraz bardziej popularne stają się natomiast kotły olej opałowy, ale wciąż nie jest to rozwiązanie idealne.
Powyższe metody były i są bardzo częste wybierane przez Polaków, chociaż coraz częściej decydujemy się na nowoczesne instalacje grzewcze. Dlaczego? Bo generują duże oszczędności. Bardzo często w artykułach możemy przeczytać, że bardzo opłacalna jest budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego. Jeśli jednak posiadamy już dom i chcemy ograniczyć koszty eksploatacji możemy zainstalować pompę grzewczą, kolektory słoneczne, jak również biokominki i kominek ze ścianą wodną.

Są to nowoczesne typy instalacji grzewczej i co najważniejsze nie generują takich kosztów jak tradycyjne instalacje, a dodatkowo są dużo lepsze dla naszego środowiska, a więc warto przemyśleć to czy nie lepiej byłoby zainwestować w nowoczesne instalacje grzewcze.