Rodzaje dekoracyjnych cegieł

Jest wiele sposobów na piękne udekorowanie ścian. Można na niej zawiesić rodzinne zdjęcia i reprodukcje znanych dzieł, przykleić fototapetę czy specjalne naklejki ścienne, jak i choćby postawić na jaskrawy kolor, kontrastujący z resztą pomieszczenia. Ostatnio jednak modne stało się montowanie na ścianie dekoracyjnych cegieł w różnych kolorach i wariantach.

Co warto o nich wiedzieć?

biała ściana z cegłyMotyw cegły na ścianie znany jest od bardzo dawna. Stare budynki poprzemysłowe z czerwonej cegły były przerabiane na mieszkania – w ten sposób narodził się styl industrialny. Poza widoczną cegłą ważne są tu też elementy metalowe (schody, grzejniki, podstawy mebli np. nogi stołu), surowość wnętrza, czy użycie elementu w jaskrawym kolorze w ramach przełamania np. żółtej kanapy. Obecnie jeśli ktoś chce mieć loftowe wnętrze w domu, czy mieszkaniu to montuje na ścianie płytki z cegły czerwonej z odzysku, pochodzące z rozbiórki. To najtrwalsza i najbardziej oryginalna opcja. Często można kupić też cegły w odcieniach pomarańczu, brązu, czy płytki przecierane i malowane. Druga opcja to stylowa cegła dekoracyjna biała. Takie ,,cegły” są robione z gipsu. Mają idealnie gładką powierzchnię, co odróżnia je od surowych czerwonych cegieł.

biała cegła Zwykle mają też delikatny połysk, kojarzą się z kaflami z dawnych pieców. Taka okładzina ścienna sprawdzi się w pokojach nowoczesnych, czy wszędzie tam, gdzie chcemy mieć jasne ściany, jednak samo ich malowanie nas nie satysfakcjonuje. Przestrzenna okładzina ceglana na pewno będzie wyglądała lepiej, niż sama farba. A co jeśli chcemy mieć zamontowane ciężkie kafle czy czerwoną cegłę na ścianie działkowej, a nie nośnej, która znosi wysokie obciążenia? Zawsze można skorzystać z opcji różnych imitacji. Są tapety ze wzorem ,,ceglanym”, miękkie okładziny w formie kasetonów z wypukłościami imitującymi płytki, czy ,,paski” z elastycznej okładziny wyglądające jak cegła czerwona, tylko że są cieńsze i można je zwijać i rozwijać. Tego typu produkty można kupić przede wszystkim u producentów, bo w sklepach budowlanych rzadko się je widuje. W Internecie można znaleźć też produkty w nietypowych kolorach, wielkościach, jak i po prostu w lepszych cenach, w stosunku do sklepów stacjonarnych.

Podsumowując, jak widać jest wiele opcji na wykonanie ceglanej dekoracji ściennej. Można użyć zarówno prawdziwej cegły pochodzącej z rozbiórki, jak i jednej z wielu imitacji cegły, także w kolorze białym lub innym. Grunt, by kolorystyka i faktura ściany była dopasowana do całości pomieszczenia i współgrała z jego wystrojem.