Projekt architektoniczny a cena budynku

Wybierając projekt domu wiele osób kieruje się tylko estetyką. Widzą ładny szkic czy wizualizację z pięknym ogrodem, nowym autem przed garażem i cudownym słońcem, co budzi w nich pozytywne skojarzenia i zachęca do zakupu projektu. Zerkają też na to ile jest pokoi, jaki jest metraż, sprawdzają, czy poddasze można adaptować jako użytkowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

To oczywiście jest ważne, ale liczy się też coś jeszcze – cena

popularna pracownia architektoniczna w opoluW jej skład wchodzi nie tylko koszt zakupu działki, czy wynajmu ekipy budowlanej. Dwa projekty domów o tym samym metrażu mogą się znacząco różnić ceną wykonania. Od czego to zależy? Oczywiście wiadomo – im większy dom tym będzie droższy. Jednak nie tylko to wpływa na ostateczną cenę – klienta powinna o tym poinformować popularna pracownia architektoniczna w Opolu w której kupuje on projekt. Co jeszcze ma znaczenie? Na pewno liczy się kształt całego budynku oraz poszczególnych pokoi. Jeśli to prosty dom typu stodoła, który ma pokoje podzielone na kwadraty i prostokąty to sprawa jest prosta. Budowa będzie szybka, bezproblemowa, a więc i tania. Jeśli jednak dom będzie miał wykusze, wnęki np. balkonowe, a także kilkuspadowy dach to cena jego wykonania znacząco wzrośnie.

praca architekta Jedną kwestią jest to, że stworzenie takiego domu firmie budowlanej zejdzie więcej czasu, więc stawki wzrosną. Jednak zużyje się też pewnie sporo materiału – deski, płyty, czy dachówki trzeba docinać, specjalnie układać, wiązać, by wszystko się trzymało jak należy. Na cenę wykonania budynku wpływają też instalacje. Standardowo robi się instalację wodno-sanitarną z szambem czy oczyszczalnią, elektryczną z licznymi kontaktami, czy też puszcza się kabel światłowodowy z Internetem. Jednak niektórzy chcą inwestować w tak zwany smart home, czyli inteligentny dom. Wtedy instalacja jest bardziej skomplikowana, bo wszystko musi być ze sobą połączone i jest wiele sprzętów wymagających podłączenia do sieci. Nie tylko lodówka, czy pralka, ale też przyciski do rolet zewnętrznych, nowoczesnych systemów audio, oświetlenia, czy zasłon na elektrycznych karniszach. Całość musi być dobrze zaplanowana, zaizolowana, tak by nie było przepięć, a to pociąga za sobą koszty.

Jak widać na cenę wykonania domu znacząco wpływa jego projekt – im bardziej wymyślny, skomplikowany czy naszpikowany elektroniką tym będzie on droższy. Warto zatem dobrze się namyśleć przed wyborem konkretnej wizualizacji i policzyć sobie wcześniej różne warianty, jak prezentują się cenowo. Wtedy nic nas nie zaskoczy podczas budowy.