Obróbka plastyczna metali pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów i grubości – dzięki odpowiednim procesom możliwe jest na przykład wyrobienie cienkiego arkusza – taką blachę wytwarza się poprzez walcowanie na zimno lub na gorąco.
Grubość i inne parametry blachy zimnowalcowanej
Dobra blacha zimnowalcowana posiada grubość od 0,005 do maksymalnie 3 mm. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka jakość wykończenia powierzchni, dlatego też tego typu blachę wykorzystuje się do produkcji wyrobów, przy których liczy się wysoki standard techniczny. Do walcowania na zimno wykorzystywane są stale, które zostały wcześniej gorąco walcowane – muszą być one więc najpierw wstępnie zmiękczone oraz wytrawione – dopiero wówczas możliwe jest właściwe walcowanie. Kolejny etap stanowi wyżarzanie oraz ostateczne wytrawianie, po nim nie można pominąć walcowania wygładzającego oraz wykończenia. Wśród metod walcowania wymienić można walcowanie skośne, okresowe, poprzeczne, wzdłużne oraz specjalne. Najprostszą z nich est walcowanie wzdłużne – podczas niego naciskowi walców poddana jest tylko określona część materiału i to ona jest odkształcana plastycznie – w ten sposób wzrasta długość wyrobu, przy zmniejszeniu się jego przekroju poprzecznego. Każda hurtownia stali powinna być wyposażona w urządzenia, które pozwalają na szybkie i skuteczne przeprowadzanie takiego walcowania.
Podstawę stanowi więc walcarka – maszyna, która składa się z klatki walcowniczej oraz silnika napędowego wraz z mechanizmem umożliwiającym przeniesienie ruchu obrotowego silnika na walce. W przypadku opisywanego walcowania wzdłużnego, jeżeli efektem ma być cienka blacha lub taśma, walce powinny być gładkie. Jeśli chcemy wyprodukować pręty lub rury – wówczas użyjemy walców bruzdowych. Do uzyskania blach o grubości 0,005 mm wykorzystuje się walcarki sześcio-, dwunasto- lub nawet dwudziestowalcowe. Blachy zimnowalcowane mają szerokie zastosowanie – sprawdzają się między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, a także w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego. Blachy te są wykorzystywane również przez inżynierię mechaniczną. Według producentów blachy zimnowalcowane charakteryzują się dobrą spawalnością, ponadto mogą być powlekane wszystkimi metodami, które wykorzystuje się dla stali niskowęglowych.
Producenci oferują blachy o wysokiej jakości powierzchni – nieposiadające wad w postaci porów, wgnieceń, odcisków czy zarysowań i odbarwień. W ofertach znajdują się blachy w arkuszach przeznaczone do dalszej obróbki, arkusze ze stali o podwyższonej granicy plastyczności, a także arkusze blachy przeznaczonej do emaliowania.
Źródło: steeltrans.com.pl