Półmatowe listwy przypodłogowe do wykończenia pomieszczeń

Listwy podłogowe w domach pełnią wiele funkcji. Jeszcze do niedawna służyły głównie do zakrywania przerw dylatacyjnych między ścianą i podłogą, jednocześnie chroniąc ściany przed zabrudzeniami. Dodatkowo drążono w nich otwory na przewody elektryczne, dzięki czemu można było w prosty sposób estetycznie wykończyć pomieszczenie chowając plączące się kable w listwach podłogowych.

Listwy proste i ładne

białe listwy podłogoweJednak teraz większą wagę przywiązuje się do ich solidnego wykonania, ale przede wszystkim wyglądu, ponieważ uważa się, że rola dekoracyjna jest znacznie ważniejsza. Odkąd liczy się także wygląd listew podłogowych producenci skupili się na produkcji nowych egzemplarzy wyróżniających się swoim kształtem oraz kolorystyką. Znacznie utrudnia to podjęcie decyzji, zwłaszcza jeśli wnętrze dopiero jest w trakcie projektowania. Najczęściej jednak wybór pada na półmatowe białe listwy podłogowe, które w swojej prostocie są najlepszym elementem dekoracyjnym. Wykonane są z płyt MDF, które dzięki pokryciu specjalnym lakierem uzyskują efekt półmatu. Jest to jednak tylko farba podkładowa, którą na życzenie producent może zastąpić innym kolorem. Zastosowanie tego rodzaju listew poza funkcjami ochronnymi nadaje wnętrzu eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. W zależności od stylu można wybrać elementy o różnej szerokości, bardziej lub mniej wyróżniające się na tle ściany.

białe listwy podłogoweSam półmat jest rzadko spotykany, dlatego stawiając na ten rodzaj wykończenia zdecydowanie lepiej poprzestać na samym efekcie, niż poszukiwać wymyślnych profili o dekoracyjnych kształtach. Półmatowe listwy podłogowe idealnie komponują się zarówno z panelami, jak i naturalnym drewnem. Trwałość i wytrzymałość tego materiału sprawia, że ten rodzaj listew świetnie sprawdzi się w domu, gdzie mieszkają dzieci. Szybko i bez zbędnego wysiłku wystarczy przetrzeć listwy szmatką, by powrócił wspaniały efekt półmatu. Jest to więc najlepszy pomysł na wykończenie nawet najbardziej wymagających wnętrz, które potrzebują prostego rozwiązania podkreślającego panujący styl w całym domu. Półmat na listwach podłogowych wydaje się naprawdę ciekawym pomysłem, zwłaszcza przy ciemnych ścianach. Można wybrać wtedy wyższy profil, który od razu zwróci na siebie uwagę. Dopasuje się zarówno do jasnych, jak i ciemnych podłóg, bez względu na rodzaj powierzchni.

Ich wytrzymałość tylko przekonuje, że listwy MDF są warte swojej ceny, zwłaszcza dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wielu wersjom kolorystycznym oraz ciekawym profilom wykonywanym za pomocą frezarki. Każde mieszkanie potrzebuje właściwego wykończenia, dlatego producenci listew mdf cały czas poszerzają swoją ofertę o nowe modele.