Okulary ochronne w różnych zawodach

Każdy zawód ma swoją specyfikę i wymaga innych sprzętów, umożliwiających jego wykonywanie. Praca biurowa nie jest niebezpieczna, więc pracownicy mogą się ubierać jak chcą i nie potrzebują dodatkowego wyposażenia. Trzeba jedynie zadbać o ergonomiczne fotele i dobre oświetlenie. Co jednak z pracą spawacza, cieśli, czy pracownika fabryki?

Gogle ochronne nie tylko na budowę

Okulary ochronneTo praca trudna i wymagająca, odbywająca się w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Pracownicy zgodnie z normami bezpieczeństwa i higieny pracy muszą posiadać odzież i obuwie ochronne, kaski, maski i wiele innych. Wszystko po to, by nawet w przypadku awarii sprzętu nie doszło do uszkodzenia ciała. Bardzo potrzebne są też okulary ochronne przeciwodpryskowe lub gogle. O wzrok, tak jak o każdy zmysł, trzeba bardzo dbać. Jego uszkodzenie może prowadzić do wielu powikłań, w tym do utraty widzenia. Dlatego też zabezpieczenia oczu nie wolno lekceważyć. Okulary ochronne powinny dobrze się nosić, nie spadać z nosa, więc przydają się zauszniki pokryte antypoślizgowym tworzywem. Zwykłe plastikowe są mniej stabilne. Trzeba zaznaczyć, że okulary ochronne mogą być nakładane na okulary korekcyjne. Dzięki temu osoby z wadą wzroku nie muszą się martwić o bezpieczeństwo.

GogleW ofercie sklepów BHP znajdziemy okulary bezbarwne, kolorowe oraz ściemniające, idealne do pracy na zewnątrz, nawet przy ostrym słońcu. Przejdźmy teraz do gogli ochronnych. Gogle zapewniają wyższy poziom ochrony niż okulary. Przede wszystkim dlatego, że idealnie przylegają do twarzy. Poza ochronnymi szybkami, mają także uszczelki dookoła nich. To właśnie dzięki nim gogle lepiej przylegają i zabezpieczają oczy nie tylko przed światłem, ale także przed pyłem, trocinami, innymi drobinami. Gogle są idealne dla osób pracujące przy drewnie i metalu. Tam łatwo o odpryski, które jeśli wpadłyby nam do oka to trzeba byłoby je wyciągać nawet chirurgicznie, a na pewno przez lekarza. Są zawody, w których potrzebne są jeszcze lepsze osłony. Są to na przykład spawacze. Mają oni całe metalowe maski, z ,,okienkiem” przez które patrzą na to co robią. Przy spawaniu bezpieczeństwo jest kluczowe, dlatego też ostrożności nigdy za wiele. Maska ma chronić przed oparzeniami, jak również chronić wzrok przez ,,światłem” spawania.

Czym jeszcze się kierować przy wyborze okularów lub gogli ochronnych? Zawsze liczy się trwałość, gwarancja producenta, jak również cena. Często ten sam model czy tańszy, ale równie dobry zamiennik można kupić nawet o połowę taniej. Wystarczy poszukać nieco w internecie, a na pewno znajdziemy doskonały produkt w przystępnej cenie.