W Polsce zdecydowanie najczęściej wybierane są okna tradycyjne, typowe dla naszej współczesnej architektury. Jadąc za granicę, a następnie widząc tamtejszą architekturę zdajemy sobie sprawę, że bardzo często cechą, która się wyróżnia są właśnie okna. Chociaż ich funkcje oraz ogólny wygląd pozostaje bardzo zbliżony, to i tak detale sprawiają, że w znacznym stopniu różnią się od tych polskich.
Jak wyglądają okna holenderskie?
W architekturze coraz bardziej zauważalnym trendem jest sięganie do stylistyki konkretnego kraju. Tak jest nie tylko w wystroju wnętrz, ale także na zewnątrz, gdzie stosuje się charakterystyczne elementy, dzięki którym budynek nabiera cechy przynależne do określonego stylu. Bardzo często takim wyznacznikiem jest stolarka okienna oraz drzwiowa. To ona nierzadko w dużej mierze odpowiada za przyporządkowanie obiektu do danego stylu. Coraz bardziej modna jest stylistyka zaczerpnięta z północnej Europy. Najpopularniejszy jest styl skandynawski, jednak coraz większym wzięciem cieszy się styl holenderski. Cechami charakterystycznymi jest przestronność oraz minimalizm. Typowe są także kolory, nie mogą być krzykliwe ani ciemne, przeważa głównie biel lub kolory ziemi.
Dla architektury holenderskiej typowe są duże okna. Doskonałym przykładem jest stare budownictwo, gdzie bardzo często okna holenderskie drewniane zajmują spora część całej elewacji. Holendrzy szczególnie cenią sobie prostotę, dlatego tak ważne jest dla nich stosowanie naturalnych materiałów, do których można oczywiście zaliczyć również drewno. Jedną z cech wyróżniających okna holenderskie jest ich ościeżnica, która w porównaniu do polskich jest bardzo głęboka, jest także masywnie zbrojona profilem stalowym zamkniętym. Można wyróżnić jej dwie wersje: płaską oraz z szerszym „noskiem”, który razem z ramą tworzy parapet. Na rynku można znaleźć także różne wersje skrzydeł – płaskie, zaokrąglone oraz zaokrąglone z delikatnymi kantami. Jedną z najbardziej znamiennych cech jest ich kolorystyka. Okna holenderskie najczęściej są barwione na kremowy kolor.
Nierzadko poszczególnie elementy całego okna występują w różnych kolorach, i tak skrzydła mogą być na przykład zielone, z kolei rama pozostaje kremowa. Typowe są także szczebliny naklejane wewnętrznie oraz zewnętrznie. Okna holenderskie wykonane z drewna są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników oryginalnych rozwiązań w architekturze, które jednocześnie są dość proste, bez zbędnych ozdobników. To także dobry wybór dla osób ceniących naturalny oraz nawiązujący do tradycji wygląd.