Elektryczny podgrzewacz do wody to urządzenie, które w stosunkowo szybkim czasie umożliwia wyregulowanie ciepłej wody. W zależności od modelu możemy uzyskać ją od razu po odkręceniu kranu lub po pewnej chwili, aż zdąży się nagrzać. To, który z nich wybierzemy, zależy od naszych preferencji, sposobu funkcjonowania w domu oraz stopnia zużycia wody. Dlatego przed zakupem należy się poważnie zastanowić nad tym, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla naszego gospodarstwa domowego. Czym się charakteryzują i co warto wiedzieć o ich działaniu?
Jak działa podgrzewacz?
Pierwszy model to podgrzewacz przepływowy. Jego działanie polega na tym, że podgrzewa wodę za każdym razem, gdy odkręcamy czerwony kurek w umywalce lub zlewie. Oznacza to, że przed wzięciem ciepłego prysznica lub napełnieniem wanny gorącą wodą będziemy musieli chwilę poczekać, aż spłynie zimna woda i zacznie lecieć ciepła. Ogrzewacz elektryczny przepływowy to najlepsze rozwiązanie w przypadku tych punktów poboru, gdzie zużycie wody jest mniejsze. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których jest mniej lokatorów lub gdy mieszkamy sami. Często stosuje się go w domach wolnostojących i instaluje w tych pomieszczeniach z dostępem do wody, z których korzystamy okazjonalnie. Może być to chociażby druga łazienka czy pralnia z dostępem do umywalki. W takich przypadkach ciepła woda nie jest potrzebna od razu, a jej zużycie jest niskie, więc wariant przepływowy będzie idealny.
Drugie rozwiązanie to ogrzewacz pojemnościowy, który podgrzewa większą ilość wody i przechowuje ją w zbiorniku, dzięki czemu mamy zawsze ciepłą wodę w zapasie. Nie musimy czekać, aż się nagrzeje, jak w przypadku podgrzewacza przepływowego. Dlatego ta opcja jest idealna pod mieszkania oraz domy z większym zużyciem wody. Nie marnujemy jej, czekając aż się nagrzeje, lecz od razu możemy napełnić nią wannę czy zlew. Z ogrzewaczy pojemnościowych powinny korzystać rodziny lub kilku lokatorów zamieszkujących wspólną przestrzeń i regularnie korzystających z ciepłej wody. Monter po dokonanej instalacji powinien jako pierwszy uruchomić urządzenie. Nie należy go włączać, jeśli w rurach nie ma wody, gdyż to właśnie odkręcenie kurka z ciepłą wodą powoduje rozpoczęcie jego pracy. W ogrzewaczach przepływowych temperatura reguluje się hydraulicznie. Im bardziej gorąca ma być woda, tym mniejszy musi być strumień i na odwrót. Ogrzewacze pojemnościowe używają termostatu do podgrzewania wody, dlatego w ich przypadku możemy sami ustawić wybraną temperaturę, w jakiej ciecz ma się nagrzewać.
Wybrany podgrzewacz będzie możliwie najbardziej wydajny wtedy, gdy dostosujemy go do naszych potrzeb. Dlatego warto zastanowić się, ile dziennie ciepłej wody zużywamy oraz z jaką częstotliwością jest ona wykorzystywana. Tylko wtedy będziemy mogli dobrać dla siebie najlepszy model.