Obrzeża betonowe – jeden zakup, mnóstwo rozwiązań

Projektując lub przebudowując naszą posesję, staramy się zawrzeć możliwie jak najwięcej elementów, które sprawią, że teren wokół domu będzie jednocześnie funkcjonalny i piękny. Dziś standardem jest własny garaż, wygodny podjazd dostosowany do wymiarów auta, chodniki prowadzące do furtki, ścieżki wokół domu oraz wydzielony teren wypoczynkowy, czyli ogród wyposażony w miejsce na ognisko lub grządki do pielenia. Tak urozmaicony teren wymaga właściwego projektu.

Obrzeża betonowe w różnych wariacjach

wylewanie cementuMusimy wziąć pod uwagę między innymi jego wielkość. W przypadku zbyt małej powierzchni szczególnie duże znaczenie mają precyzyjnie dobrane wymiary i rozmieszczenie każdej strefy. Pomagają w tym obrzeża, czyli wykończenia krawędzi wykonane z betonu, które oddzielają betonowe miejsca od pozostałych, na przykład od części ogrodowej. Elementy obrzeży mocuje się w gruncie jeden obok drugiego. Są szczelnie ułożone, więc nie przepuszczają ziemi ani trawy rosnącej po drugiej stronie. Są szczególnie wymagane w miejscach, w których przewidziany jest ruch kołowy. Jeśli na naszej posesji znajduje się garaż i podjazd, koniecznie musimy wziąć pod uwagę obrzeża. Zapewniają bowiem stabilność nawierzchni. Chronią kostki lub płyty przed odkształcaniem i rozsuwaniem się, gwarantując, że powierzchnia, po której poruszamy się samochodem będzie zawsze stabilna i zabezpieczona. Brak obrzeży grozi szybkim zniszczeniem nawierzchni.

Różne kolory kostkiPoza funkcjami czysto praktycznymi, obrzeża nadają posesji piękna i harmonii. Dzięki nim płynnie i subtelnie oddzielimy podjazd od części ogrodowej, a betonowy plac ozdobimy specjalnie wydzieloną strefą z kwiatami. Obrzeża, palisady i chodniki to elementy powszechnie używane przez właścicieli domów, toteż pozyskanie tych materiałów nie sprawia żadnego problemu. Każde większe miasto w Polsce posiada dobrze wyposażony market budowlany, w którym znajdziemy solidne obrzeża betonowe Łódź, Warszawa czy Poznań to najlepsze przykłady punktów, w których zdobędziemy te elementy oraz znajdziemy rzetelną ekipę budowlaną, która podejmie się montażu. Uwzględniając te materiały, będziemy mogli dowolnie zaprojektować nasza posesję, bowiem obrzeża umożliwiają szybkie i efektywne przedzielenie powierzchni. Sprawnie i płynnie przejdziemy z betonowego podjazdu na trawę w ogrodzie.

Bezpiecznie i swobodnie rozpalimy ognisko w miejscu solidnie odseparowanym od reszty terenu za pomocą betonowych obrzeży. Kreatywnie i pomysłowo ozdobimy brukowy plac przy wejściu do domu rzędem roślin otoczonych kamienną palisadą. Jedno niedrogie rozwiązanie to masa możliwości i rozwiązań, które będą cieszyły latami.