Nietypowe zastosowania pianki izolacyjnej

Pianka poliuretanowa jest znanym materiałem używanym do izolacji przy montażu drzwi, okien czy parapetów. Dostępna jest w pojemnikach o małej objętości, z precyzyjnym dozownikiem, co usprawnia prace montażowe.

Izolacja pianką często wybierana

ocieplanie poddasza piankąJednak to nie wykorzystuje w pełni potencjału jaki daje nam pianka. Można dostać ją w różnych rodzajach, które mają różną wagę i cenę, nie każda nadaje się też jako izolacja przeciwwodna. Taka izolacja poddasza pianką otwartokomórkową jest również często wybierana. Poddasze ocieplone pianką na pewno będzie nadawało się do zamieszkania. A piankę można wybrać także do fundamentów, elewacji lub posadzek. Nadal jednak stosowanie jej w domu nie wyczerpuje potencjału izolacji natryskowej. Są także mniej znane i mniej typowe zastosowania. Można jej użyć na przykład w halach przemysłowych czy garażach blaszanych. Pianka dokładnie może przylegać do każdej powierzchni, nie powoduje wdawania się rdzy, trzyma się lepiej niż styropian czy wełna mineralna, bo nie trzeba żadnego kleju czy łączników. Pianka może też być ,,wstawiona” w postaci wkładu między ściankami garażu blaszanego. Dzięki dwóm ścianką garaż jest doskonale zaizolowany, a pianka spełnia swoje właściwości.

ocieplanie poddasza piankąOcieplenie jest ważne wszędzie tam, gdzie pomieszczenie nie może się bardzo wychładzać, co mogłoby spowodować zniszczenie towaru, czy też budynek byłby nieprzyjemny do przebywania w nim ze względu na chłód. Ocieplanie pianką może być również stosowane w budynkach rolniczych, takich jak obory, chlewnie, kurniki. Zwierzęta hodowlane również muszą przebywać w komfortowych warunkach. Pianka sprawia także, że budynek jest zaizolowany przed działaniem wilgoci. Można tą metodę zastosować także w budynkach gospodarczych, gdzie przechowywane są maszyny rolnicze, czy też ziarno, słoma, ziano. Chłód i wilgoć mogłyby mieć na nie zły wpływ, zatem nie warto ich zostawiać w pomieszczeniach bez izolacji. Pianka poliuretanowa stosowana jest bardzo często do izolacji zbiorników przemysłowych, przeciwpożarowych, czy stosowanych w przemyśle rafineryjnym. Tutaj podobnie jak w garażach piankę umieszcza się między dwoma warstwami blachy. Zbiorniki muszą być izolowane, żeby magazynowane w nich substancje się nie przegrzewały, ani nie wychładzały. Mogłoby to doprowadzić do wybuchu, zamarznięcia cieczy, czy też do utraty walorów substancji, na przykład nawozów płynnych.

Jak widać, dzięki piance poliuretanowej można zaizolować dosłownie wszystko. Nadaje się do zastosowań w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, w magazynach, halach, czy przy zbiornikach.