Jest wiele typów izolacji termicznych. Są izolacje natryskowe np. pianka PUR, jak i izolacje w formie naklejanych płyt lub włóknin np. styropian i wełna szklana. Można je stosować w przypadku ocieplenia domów, mieszkań, magazynów. Pianką dodatkowo ociepla się też konstrukcje drewniane czy zbiorniki na wodę. Co jednak z izolacją układów wydechowych, rurociągów ciepłowniczych, silników, czy turbin?
Izolacje dla przemysłu
Takie elementy także warto izolować, jednak to co się sprawdza przy izolacji budynku nie sprawdzi się w tej kwestii. Dlatego też trzeba postawić na wytrzymałe izolacje termiczne przemysłowe. Do wyboru są różne opcje, jednak najciekawsza z nich to izolacyjne materace. Wyglądem przypominają trochę zwykły materac. Po rozłożeniu są płaskie, gładkie, mają pikowania jak prawdziwy materac. Jednak ich właściwości są oczywiście zupełnie inne. Przede wszystkim materace są wykonywane z materiałów niepalnych i odpornych na działanie chemikaliów. To podstawa przy wyborze materiałów dla przemysłu. Dzięki temu nie ma obaw, że z czasem izolacja straci swoje właściwości np. poprzez kontakt z silnie oddziałującymi substancjami, ani że izolacja się zapali. Do tworzenia materacy wykorzystuje się przede wszystkim włókno szklane, na życzenie klienta może być ono powleczone innym materiałem, dopasowanym do potrzeb danej firmy. Może to być aluminium, silikon lub teflon.
Materiały są nietoksyczne, a więc bezpieczne. Izolacja materacowa wpływa na oszczędzanie energii cieplnej, co przekłada się na oszczędności finansowe. Warto jednak skupić się na sposobie montażu i demontażu izolacji. Materace obkładane są wokół rur czy turbin, a następnie spinane na końcach. Można tu wykorzystać rzepy, haki czy sprzączki, w zależności od tego jak gruby będzie materac i jaki kształt ma izolowana rzecz. W ten sposób izolację zawsze można szybko zmienić np. kiedy dojdzie d awarii rury i trzeba odkręcić kilka śrubek. Materace się zdejmuje, a potem zakłada. Można je także przekładać na inne rury, czy konstrukcje. Dzięki sprzączką wielkość materaca i jego przyleganie do powierzchni można regulować. Materace izolacyjne zwykle są pikowane, by zapewnić stabilność izolacji. Środek materaca (ten który przylega do rury) musi być odporny na gorąco i chemikalia.
Warstwa zewnętrzna musi być przede wszystkim odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawet same nici którymi zszywa się materace są specjalne wzmacniane np. stalą nierdzewna . jak widać taka izolacja to naprawdę dobra rzecz i każda firma powinna w nią zainwestować.