Naturalna termoizolacja domku drewnianego

Budując domek drewniany bardzo ważna jest dokładność jego wykonania, dotyczy to nie tylko budowy domku szkieletowego jak i budowy domu z bali. Izolacja to ważny etap budowy domów drewnianych, szczególnie jeśli Zakopane ma być lokalizacją takiego domu. Konstrukcja drewniana sama w sobie jest naturalnym izolatorem i ma o zdecydowanie lepsze właściwości izolacyjne niż pustak z gazobetonu czy porotherm, co sprawia, że użytkowanie takiego domku jest tanie.

Techniki budowy domku drewnianego

Jeśli chcemy zwiększyć izolację, to przestrzeń między belkami wypełniamy naturalną wełną mineralną. Co warto wiedzieć? To, że płyta OSB o grubości zaledwie 12 mm jest lepszym izolatorem niż cegła o grubości 12 cm. Oczywiście jest możliwość, aby domek drewniany docieplić od zewnątrz twardą wełną fasadową o grubości nawet 20 cm, zabieg taki daje nam ścianę grubości nawet 36 cm, i to wszystko z naturalnych izolatorów wysokiej jakości. Zazwyczaj na podłogę na parterze stosuje się wylewka betonowa lub anhydrytowa, którą wykonuje inwestor. Jest możliwość wykonania drewnianej podłogi na legarach. Na podłogę na piętrze stosuje się płyty OSB o grubości 22 mm lub 25 mm, w zależności od projektu, jaki wybierzemy.

domekStropopodłogi są montowane w sposób zapobiegający skrzypieniu, przy okazji strop wygłusza się wełną, co daje wysoki komfort domownikom lub gościom, jeśli jest to wynajmowany apartament w Zakopanem. Dach wykonywany jest w większości przypadków tradycyjnie w systemie krokwiowo-jętkowym, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia wyjątkową wytrzymałość. Stosując taką konstrukcję możemy kłaść każdy rodzaj pokrycia dachowego, taki jak dachówki ceramiczne czy cementowe. Na krokwie także mocowana jest płyta OSB, dzięki czemu wzmacniamy i stabilizujemy konstrukcję dachu, czego nie można powiedzieć o zwykłych deskach, które pozostawiają liczne szpary i często zdarzają się dziury po sękach.

System wiązarowy stosowany jest w niektórych domach z nieużytkowym poddaszem. Czy budowa domków drewnianych jest warta swojej ceny? Jak najbardziej, domki takie są bardziej naturalne, panuje w nich specyficzny mikroklimat przyjazny jego mieszkańcom. Są także energooszczędne, idealnie wpasowują się w modny nurt ekologicznego budownictwa domów.