Najwygodniejszy materac – twardy czy miękki?

Jak powszechnie wiadomo, jednym z czynników warunkujących dobry sen jest odpowiedni materac. Aktualnie na rynku wybór materacy jest naprawdę duży – od tych wykonanych z pianki po te z maty kokosowej, tworzone o różnych grubościach i wielkościach. Jednak najbardziej istotną kwestią, która brana jest pod uwagę przy zakupie materaca jest jego twardość. To ona ma największy wpływ na jakość snu.

Dobór poziomu twardości materaca

komfortowy materac piankowy twardy 160x200Obecnie w sklepach można znaleźć materace o różnych twardościach. Stopnie twardości rozróżniane są za pomocą oznaczeń – H2, H3 i H4. Pierwszy z nich, czyli H2, jest materacem najbardziej miękkim. Jest on najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla osób ważących do 80kg. Materac ze stopniem twardości H3 jest dla osób ważących powyżej tej granicy, a dla tych o wadze większej niż 100kg – H4. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik, którym powinno się kierować przy wyborze stopnia twardości. Znaczenie ma tu również wiek i stan zdrowia osoby śpiącej na danym materacu. Oznacza to zatem, że dla jednych materac o symbolu H2 może okazać są dość twardy, a dla innych bardzo miękki. Jest to subiektywna opinia. Na twardość materaca ma wpływ także materiał z jakiego jest wykonany. Aktualnie na rynku można zdobyć materace z pianki, sprężyn, maty kokosowej, lateksu i wielu innych.

komfortowy materac piankowy twardy 160x200Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest komfortowy materac piankowy twardy 160×200. Jest to materac, który świetnie sprawdza się przy chorobach kręgosłupa i bólu pleców. Zapobiega także problemom z oddychaniem, dzięki czemu wygodnie się na nim śpi. Ponadto, ten materac jest w uniwersalnym rozmiarze. Wymiary 160×200 sprawdzają się nie tylko osobom, które śpią pojedynczo, ale również parom. Materac w takim rozmiarze jest wygodny, komfortowy i pozwala wyspać się. Zaletą tego materaca jest nie tylko jego wymiar, ale również materiał, z jakiego jest wykonany. Pianka dobrze wpływa na kręgosłup i ułożenie ciała podczas snu. Ponadto, jest to tworzywo bezpieczne dla alergików, ponieważ roztocza nie rozwijają się w piance. Jako że materac ten jest twardy, najlepiej sprawdzi się osobom, które cierpią na ból pleców. Obecnie dostępne materace w znanych sklepach charakteryzują się wysoką jakością wykonania.

Materace piankowe, sprężynowe i lateksowe o różnych wymiarach i stopniach twardości dostosowane są do potrzeb danych osób. Przed wyborem materace warto zatem przetestować go – położyć się, ugniatać i dociskać. Nie jest oczywiście powiedziane, że za pierwszym razem trafi się na materac idealny, jednak dobrze mieć świadomość, które materace są wskazane dla danych osób.