Na co zwrócić uwagę przy wycenie gruntu?

Decydując się na sprzedaż dowolnej działki, w szczególności tej przeznaczonej do celów budowlanych, należy zwrócić baczną uwagę na szereg bardzo ważnych czynników. Z pewnością, najlepiej zaznajomieni są z tymi czynnikami profesjonalni rzeczoznawcy, którzy są w stanie wycenić działkę najbardziej rzetelnie. Warto wiedzieć, na jakie czynniki zwracają uwagę rzeczoznawcy podczas wyceny gruntu.

Jaką rolę odgrywa rzeczoznawca?

wycena gruntu Z pewnością, bardzo ważną rolę w tym kontekście wydają się odgrywać różnego rodzaju uwarunkowania techniczne danego gruntu, które mogą mieć znaczny wpływ na jego przyszłe użytkowanie, czy też ogólną atrakcyjność. Ich oszacowanie oraz ustalenie przez danego rzeczoznawcę przewidywanych, możliwych zastosowań danej działki pozwoli z pewnością na ich uwzględnienie w tworzonym ogłoszeniu sprzedaży działki. Rzeczoznawca, bierze więc oprócz tego pod uwagę również czynniki takie jak powierzchnia danego terenu, jego lokalizacja, czy też przeznaczenie. Co ważne, szacowane przeznaczenie dla danej działki nie musi być wbrew pozorom zbieżne z dotychczasowym sposobem jej eksploatacji. Tylko, biorąc pod uwagę wspomniane czynniki, możliwa jest wycena gruntu w sposób najbardziej rzetelny.

wycena działki Oczywiście, nie są to jedyne czynniki ważne dla doświadczonego rzeczoznawcy podczas wyceny gruntu, Liczą się również czynniki takie jak ogólna analiza rynku nieruchomości, relacji popytu oraz podaży, oraz ocena ryzyka związanego z inwestycją w dany teren. Ważne, aby do wyceny działki zawsze dołączone były różnego rodzaju dokumenty, które potwierdzać będą rzetelność takiej wyceny. Chodzi tutaj o wymaganą dokumentację fotograficzną, opis zastosowanej metody szacunkowej, czy też dokonane podczas wyceny obliczenia. Tylko w takim wypadku, sporządzona wycena będzie rzetelna a dołączenie opisywanych dokumentów z pewnością będzie znacznym ułatwieniem podczas procesu wyceny. Wszystkie dokumenty, które udostępniane są rzeczoznawcy, powinny być jednak w stu procentach aktualne, oraz zgodne ze stanem faktycznym. Aby sprzedaż działki bądź też gruntu była przeprowadzona sprawnie oraz bezproblemowo, bardzo ważne okazuje się być zlecenie wykonania takiego zadania profesjonalnym rzeczoznawcom.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że tylko oni są w stanie brać pod uwagę podczas wyceny szereg bardzo ważnych czynników, które mogą przekładać się na szacowaną atrakcyjność działki. Chodzi tutaj o czynniki takie jak jej lokalizacja, powierzchnia, dotychczasowy sposób jej użytkowania, czy też ewentualne obiekty znajdujące się na jej powierzchni.