Montaż pompy ciepła zależny od jej typu?

Urządzenia generujące ciepło, które następnie zostanie wykorzystane w domowej instalacji grzewczej, są świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Dbanie jednakowo o swój portfel oraz planetę jest charakterystyczne dla osób świadomie stąpających po świecie!

Dobrze wykonany montaż pomp ciepła?

mieszkanie z zamontowaną pompą ciepłaOdpowiednio przeprowadzony proces instalacji takiego urządzenia pozwala zapomnieć o zbędnych kosztach, które mogą być efektem źle zrealizowanego montażu przez niewykwalifikowanych pracowników. Użytkowanie, cena urządzenia oraz jego działanie zależne jest od jego modelu oraz wariantu. Sposób, w jaki przeprowadzany jest montaż pomp ciepła, uzależniony jest w szczególności od jej typu. Główny podział wskazuje na takie typy jak: powietrze — woda, solanka — woda oraz woda — woda. Jak widać, forma montażu uzależniona jest od sposobu działania poszczególnych wersji rozwiązania umożliwiającego ogrzewanie budynku mieszkalnego. Pierwszy z nich można umieścić zarówno na ścianie, na gruncie, jak i na dachu. Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę w tym przypadku jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Moduł grzewczy nie powinien być także wystawiany na porywisty wiatr oraz działanie promieni słonecznych. Urządzenie tego typu potrafi generować hałas, w związku z czym wybierając dla niego lokalizację, należy zadbać o to, aby była ona odpowiednio oddalona od okien.

dom z zamontowaną pompą ciepłaDrugie rozwiązanie charakteryzuje się tym, że możliwa jest zarówno pionowa instalacja, jak i pozioma. W przypadku horyzontalnego montażu rury będące zewnętrznym wymiennikiem gruntowym umieszcza się równolegle pod ziemią. Istnieje także możliwość wykonania pionowego odwiertu, decyzja o wyborze układu uzależniona jest od panujących warunków klimatycznych. W sytuacji gdy temperatury wód gruntowych cechują się niewielkimi wahaniami, warto zastosować pompę typu woda — woda. W tym przypadku proces montażu poprzedzony jest wykonaniem dwóch studni, jedna z nich stanowi źródło płynu, druga zaś stanowi przestrzeń, do której wpompowywana jest reszta wody. Tak jak przedstawiono, sposób instalacji uzależniony jest od architektury danego urządzenia. Wszystkie z trzech występujących wariantów znajdą swoje zastosowanie w przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego oraz budynków gospodarczych.

Dobór urządzenia powinien być uzależniony od indywidualnych warunków panujących wokół zabudowań, a sam sposób montażu zależny od typu pompy. Profesjonaliści z chęcią podzielą się swoim doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą, z pewnością dobiorą odpowiednie urządzenie!