Maszyny wytrzymałościowe w przemyśle

Firmy przemysłowe, które zajmują się produkcją elementów stalowych lub betonowych, za jedno ze swoich podstawowych zadań uznają także przeprowadzanie testów wytrzymałościowych na produkowanych wyrobach przed ich sprzedażą. Dzięki temu zyskują pewność, że wytworzone przez nich produkty spełniają wszystkie wcześniej założone normy, co sprawi, że mogą być wykorzystywane w dalszych celach bez żadnych zastrzeżeń.

Zrywarka to maszyna do testowania

zrywarkaTo dlatego wśród wyposażenia każdej firmy przemysłowej powinna znaleźć się maszyna wytrzymałościowa. Współcześnie znamy kilka rodzajów maszyn wytrzymałościowych – wybór właściwej zależy od tego, jakie odkształcenia chcemy testować. I tak, w przemyśle znajdziemy między innymi zrywarki, prasy oraz maszyny uniwersalne. Zrywarka to urządzenie, które pozwala na testowanie sił rozciągających. Wykorzystywana jest więc do badania próbek stalowych czy nici. Prasy z kolei, pozwalają na wykonanie testu sił ściskających – w ten sposób zyskujemy wiedzę na temat wytrzymałości betonu na ściskanie. Jeśli chodzi zaś o maszyny uniwersalne, łączą one w sobie obydwie funkcje – mają więc o wiele szersze zastosowanie, dlatego najlepiej sprawdzą się w firmie przemysłowej o szerokim profilu produkcyjnym. Niemal wszystkie maszyny wytrzymałościowe to urządzenia wolnostojące – dzięki temu każda zrywarka może zostać ustawiona w miejscu, w którym będzie mogła dobrze spełniać swoją rolę, nie przeszkadzając w toczącym się obok procesie produkcyjnym.

zrywarkaKażda maszyna jest też podobnie zbudowana – w przypadku maszyny wytrzymałościowej do zrywania prętów, mamy do czynienia z takimi elementami jak: szafka sterująca, rama, podstawa, siłownik i zasilacz hydrauliczny – jak widać, jest ich niewiele, ale to wystarcza do tego, by przeprowadzić dokładne badania wytrzymałości stali. Jeżeli poszukujemy maszyny wytrzymałościowej do przemysłu, warto zwrócić uwagę także na to, jakie próby za ich pomocą można wykonać – niektóre urządzenia służą bowiem jedynie do przeprowadzania prób statycznych, inne zaś – do dynamicznych. Maszyny wykorzystywane w dynamicznych próbach, są nieco bardziej skomplikowane, gdyż oprócz zapisu wartości używanej siły, konieczne jest określenie także czasu trwania udaru. To ważne w przypadku tych materiałów, które zmieniają swoje właściwości fizyczne w różny sposób, zależnie od tego, jak długo są narażane na daną siłę.

Z pewnością w ofertach producentów maszyn wytrzymałościowych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzą się w naszej firmie. Jeśli chcemy oferować klientom najwyższej jakości wyroby stalowe czy betonowe – pamiętajmy o przeprowadzaniu testów wytrzymałościowych.