LED – oszczędność i nowoczesność

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się produkty oświetleniowe stworzone w oparciu o technologię led. Diody elektroluminescencyjne zostały wynalezione już w pierwszej połowie XX wieku. Jednak dopiero od niedawna zaczęły być wykorzystywane w produkcji telewizorów, a także oświetlenia.
W chwili obecnej żarówki led zaczynają być coraz powszechniej wykorzystywane do oświetlania domów, biur, warsztatów i innych obiektów.

ledWynika to m.in. z wycofywania ze sprzedaży tradycyjnych żarówek wolframowych, a także wielu innych zalet, które posiadają. Przede wszystkim żarówka led charakteryzuje się dużo większą sprawnością od tej tradycyjnej. Przekłada się to na mniejsze zużycie prądu. Inną cechą charakterystyczną jest znacznie dłuższa żywotność. Diody sklep led ze względu na niewielkie rozmiary i niski pobór prądu mogą być również oferowane w formie taśm. Taśmy led doskonale nadają się do celów dekoracyjnych, jako podświetlenie schodów, mebli, czy też blatów kuchennych.

Warto pamiętać, że produkty oparte na diodach elektroluminescencyjnych wymagają zastosowania zasilacza led. Nie ma możliwości podłączenia ich bezpośrednio do sieci. Dotyczy to również żarówek led, które mają wbudowany zasilacz led lub mikro przetwornice. To jaki rodzaj technologii zamiany prądu zmiennego w stały został zastosowany w żarówce, ma wpływ na jej ostateczną cenę.

Wydaje się, że oświetlenie led czeka w najbliższych latach świetlana przyszłość. Energooszczędność, długa żywotność oraz bogactwo produktów to cechy, które przemawiają za tym, że technologia ta zdominuje rynek oświetleniowy na świecie na wiele kolejnych lat.

Źródło: ledcube.pl