Kuchnie na wymiar – od czego zacząć projekt?

Wszystkie pomieszczenia w domu są jednakowo ważne, bo każde jest inne. Łazienka służy nam do relaksu i do utrzymania czystości, sypialnia do odpoczynku i spania, pokój dzienny do przyjmowania gości, a kuchnia do przygotowywania i spożywania posiłków.

Kuchnie na wymiar i wybór kolorów

kuchnie na wymiarJednak o tę ostatnią najmniej się dba. Chcemy mieć reprezentacyjny salon, wygodną sypialnię i estetyczna łazienkę. W kuchni nie spędza się wiele czasu, więc się ją zostawia na koniec przy wykończeniach wnętrz. To duży błąd. Kuchnia źle wykończona będzie nieprzyjemna w użytkowaniu, nie będziemy chcieli tam przebywać, ani rozwijać umiejętności kulinarnych. Warto zatem sięgnąć po kuchnie na wymiar w Krakowie w atrakcyjnej cenie. Dzięki temu będziemy w pełni odpowiedzialni za wygląd kuchni i otrzymamy dokładnie to, czego nam potrzeba. Trzeba jednak postarać się o to, by projekt był dobrze wykonany. Tutaj zaczyna się od wykonania pomiarów pomieszczenia kuchennego, jak również sprzętów jakie chcemy tam umieścić (zmywarka, kuchenka elektryczna, lodówka). Sprzęty AGD mają różne rozmiary (tak jak ubrania), więc jest to spore ułatwienie. Wymiary są nam potrzebne do stworzenia zabudowy kuchennej.

kuchnie na wymiarPotem trzeba opracować schemat szafek stojących i wiszących, jak również rozmieścić sprzęty w zabudowie. Standardowo lodówka, kuchenka i zlewozmywak znajdują się w jednej linii lub blisko siebie (szczególnie jeśli mamy zlew narożny). Trzeba się również zastanowić nad tym, ile szafek jest nam potrzebnych. Najlepiej nie stawiać nic na szafkach jeśli nie jest to konieczne. Wtedy rzeczy się kurzą i brudzą. Dlatego też szafki powinny posiadać wiele półek z możliwością regulacji wysokości, jak również kilka szuflad (jednak nie za dużo, bo nie są one tak pojemne). Przy projekcie należy wybrać także materiał z jakiego wykonane będą meble kuchenne. Najczęściej wykonywane są one z drewna lakierowanego. Można eksperymentować natomiast z blatami kuchennymi, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego czy z kamienia. Przy drugiej opcji należy wziąć pod uwagę wykonanie solidniejszych szafek z grubszego drewna, które będzie w stanie utrzymać ciężar granitu lub marmuru. Można wybrać także blaty z drewna. Tutaj najlepsze będzie drewno egzotyczne, ponieważ ma wyższą odporność na wodę niż drewno rodzime.

Projekt kuchni musi uwzględniać także kolory ścian, materiał podłogowy (najczęściej płytki ceramiczne odporne na ścieranie), a także możliwość ustawienia stolików z krzesłami. Zatem dobry projekt to połączenie dobrze zmierzonego pomieszczenia, z najwyższej jakości materiałami i praktyczną zabudową.