Klimatyzator czy rekuperator?

Klimatyzator, to coraz bardziej pożądane urządzenie w wielu pomieszczeniach. Niektórzy z nas, decydują się na jego montaż, także w domach i mieszkaniach. Jak wiemy bowiem, klimatyzacja polega na wymianie ciepła, do momentu uzyskania pożądanej i optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu.

rekuperacjaWarto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych sytuacjach, możemy zastąpić klimatyzator innym, znacznie bardziej opłacalnym urządzeniem. Decydując się na systemy wentylacyjne w naszym domu, warto bowiem pomyśleć o wentylacji mechanicznej. Pomimo, nieco wyższych kosztów, możemy być pewni, że przez cały rok oddychamy świeżym i czystym powietrzem, które napływa do nas z zewnątrz. Ponad to, wentylacja mechaniczna ze specjalnym wymiennikiem ciepła, pozwala na ogrzewanie naszych domów, jak również ich chłodzenie, w zależności od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. W okresie zimowym bowiem, rekuperacja pozwala na ogrzewania ciepła, które napływa do środka domu.
Dzięki temu bowiem, możemy utrzymywać w pomieszczeniach optymalną i stosunkowo wysoką temperaturę. Z kolei w okresie letnim, kiedy to pożądana temperatura panująca w naszym domu jest raczej niska, rekuperator schładza powietrze, które napływa z zewnątrz. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że inwestycja w rekuperatory jest jak najbardziej opłacalna.

Te urządzenia bowiem, pozwalają nam na utrzymywanie optymalnej temperatury panującej w naszym domu, zarówno w okresie letnim, jak również zimowym. Wydaje się zatem, że warto zdecydować się na wentylację mechaniczną, ze specjalnym odzyskiem ciepła.