Jakie zalety ma wiata na samochód?

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, w jaki sposób skutecznie, na długo i niedrogim kosztem zabezpieczyć swoje auto na terenie posesji. Jest to istotne zwłaszcza z punktu widzenia jego ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz innymi mechanicznymi uszkodzeniami. Coraz większą popularnością cieszy się montaż drewnianych lub blaszanych wiat o prostej konstrukcji wykorzystującej tanie materiały. Nie wymagają one specjalnych zezwoleń. Dzięki nim możliwe jest również bezpieczne przechowywanie drobnych mebli ogrodowych.

Dlaczego warto mieć wiatę na samochód?

Wybierając wiatę mającą zabezpieczyć pojazd na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych czy innego typu uszkodzeń, wartoWiata na samochód z zaokrąglonym zadaszeniem przede wszystkim dobrze dopasować jej wymiar do możliwości danego obiektu. Jeśli jest to niewielka posesja z małym metrażem podwórza, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z pełnej konstrukcji garażowej na rzecz mniej zobowiązującej i zajmującej mniejszy obszar wiaty. Jest to także o wiele tańsza opcja, która ucieszy osoby o ograniczonym budżecie na ten cel. Jedną z podstawowych zalet tego typu konstrukcji, które górują nad tradycyjnym garażem jest to, że z uwagi na specyficzny półotwarty charakter łatwiej utrzymać czystość na ich obszarze. Do zamkniętych obiektów zwykle wwozi się bowiem dużo śniegu i błota, które ciężko wymieść — zwłaszcza w sezonie zimowym.

Drewniane zadaszenie z belkamiDo wyboru mamy kilka naprawdę ciekawych wariantów projektowych. Wielu klientów decyduje się chociażby na wiaty przyścienne przylegające do elewacji budynku. Równie popularnym rozwiązaniem jest zadaszenie z zabudową żaluzjową. Zdecydowanie jednak do prostszych i łatwiejszych w wykonaniu konstrukcji z pewnością zalicza się wiata na samochód jednospadowa, która ponadto pozwoli zaoszczędzić na domowym budżecie. Metr budowy garażu kosztuje obecnie prawie tyle, co metr mieszkania. Zabezpieczenie obszaru dla auta wiatą jest o wiele bardziej ekonomicznym i niezobowiązującym rozwiązaniem. Nie wymaga ono również dużego nakładu pracy, a montaż konstrukcji nie zajmie więcej niż jeden dzień. Estetycznie wykonane wiaty mogą też pełnić funkcję dekoracyjną posesji. Wyłożenie zielonych pnączy pomiędzy drewniane słupki upodobni konstrukcję do pergoli ogrodowej.

Wybór zadaszenia wiatowego zapewnia spójny i oryginalny charakter wizualny całej nieruchomości. Najbardziej funkcjonalnym i niezwykle efektownym wariantem tego typu rozwiązania będą wiaty stojące wolno lub przyścienne (przylegające do ścian domu). Wybór praktycznych i tanich wiat jest obecnie najbardziej popularną alternatywą dla drogich i stawiających właścicieli posesji w obliczu wielu zobowiązań garaży. Ten wybór pozwala także zrezygnować z fundamentów, okien, a także odpornych na ścieranie ścian i bram, bez których nie byłoby mowy o funkcjonowaniu zamkniętych konstrukcji.