Wymiana elewacji na nową potrafi zmienić dom nie do poznania. Wbrew powszechnemu stwierdzeniu wcale nie musi to być czasochłonna ani kosztowna inwestycja, a efekty takiej renowacji są niepodważalne. Dzięki innowacyjnym produktom wykonanym z nowoczesnych materiałów możemy nadać fasadzie budynku praktycznie dowolny wygląd.
Trwałe i ładne panele
Materiał, z którego wykonana jest ściana nie ma najmniejszego wpływu na nasze możliwości w tym zakresie. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest tutaj wykonanie elewacji z drewna, choć coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się wykonane z tworzyw sztucznych panele imitujące strukturę drewna. Najlepsze panele elewacyjne drewnopodobne do złudzenia przypominają prawdziwe drewno i na pierwszy rzut oka bardzo trudno je odróżnić. To bardzo pożądana cecha i istotne kryterium, którym kierują się osoby pragnące nadać swojemu domowi niepowtarzalny wygląd, ponieważ jedną z największych zalet prawdziwego drewna jest właśnie unikatowość każdej pojedynczej deski. Wzory na drewnopodobnych panelach są na tyle zróżnicowane, że pojedyncza sztuczna elewacja praktycznie dorównuje w tym zakresie elewacjom z naturalnego drewna. Kolejnym atutem, który przemawia za inwestycją w imitację drewnianych paneli jest jej znacznie niższa cena, a także brak konieczności przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych.
W przeciwieństwie do naturalnych, drewnopodobne elewacje nie blakną z upływem czasu, ani pod wpływem promieniowania UV. Materiały, z których wykonuje się drewnopodobne elewacje są różne. Styropian i styrodur charakteryzuje lekkość i niska chłonność wilgoci, ale jeśli zależy nam na wysokiej trwałości elewacji oraz znacznym zwiększeniu parametrów termoizolacyjnych naszego domu powinniśmy raczej rozważyć zakup paneli betonowych. Istnieją także wyroby z kompozytu polimerowo-drzewnego, lecz są mniej popularne ze względu na niższą odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, stwarzając tym samym konieczność okresowej pielęgnacji. Montując panele imitujące drewno wcale nie musimy rezygnować z tynku ani farby. Bardzo częstą praktyką jest łączenie elementów drewnopodobnych w harmonijną całość z sąsiadującymi fragmentami litej ściany.
Panele możemy zastosować na przykład na pojedynczej kondygnacji, czy też dobudówce, doskonale współgrają one również z kamieniem lub cegłą. Warto również wspomnieć, że wykonane są z niepalnych materiałów co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pożaru, a ich montaż jest niezwykle prosty i śmiało możemy założyć je samodzielnie.
Sprawdź też http://decoartwood.pl