Jakie odbojnice montuje się w magazynach?

Magazyny to miejsca o dużej powierzchni, gdzie bardzo łatwo o wypadek. I dlatego też w tego rodzaju halach istotne jest szczególne zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Między regałami przemieszczają się wózki widłowe, które mogłyby przypadkowo wjechać w regał lub stojące w magazynie przedmioty.

Odbojnice w różnych rozmiarach

odbojnice magazynoweW tym celu na tej przestrzeni ustawia się odbojnice. Jakie są ich rodzaje? Właściciele fabryk i magazynów często decydują się na zakup odbojnic wózkowych. Dzięki nim łatwiejsze jest wytyczenie ciągów komunikacyjnych na dużych powierzchniach, jak również oznaczenie miejsc składowania palet oraz ochrony ścian, gdy dojeżdżają do nich wózki. Odbojnica magazynowa produkowana jest w stałych rozmiarach rur: 60,3 mm, 76,1 mm, 114,3 mm oraz 219,1 mm. Zdarza się jednak, że są one wykonywane na specjalne zamówienie. Zmianie ulec może również ich kolor. Standardowo są one malowane w żółte i czarne pasy z elementami odblaskowymi z folii. Tego rodzaju odbojnice łatwo się montuje, najczęściej za pomocą kotew, które przykręca się do posadzki lub fundamentu. Producent umożliwia też ich wbetonowanie. Koszt tego rodzaju odbojnicy waha się od 200 do nawet 500 zł (cena uzależniona jest od kształtu odbojnicy, jej grubości oraz sposobu montażu).

odbojnice magazynoweW magazynach zastosowanie znajdują również odbojnice wiszące, które mają ograniczać wysokość wjazdów (często spotyka się je przy parkingach). W halach przemysłowych istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo są też specjalne lustra. Część optyczna została wykonana z tworzywa, które się nie tłucze, co zapewnia je trwałość. Obramowana została kontrastową żółto-czarną ramą. Producenci odbojnic magazynowych mają w swoim asortymencie ponadto elementy, które pomagają usprawnić ciągi komunikacyjne, a przy okazji ułatwiają pracę. Są to na przykład schody rampowe. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by były bezpieczne i stabilne. Wyposażone w poręcze pomalowane na jaskrawy kolor są dobrze widoczne nawet po zmroku. Powierzchnia każdego stopnia została pokryta specjalną antypoślizgową blachą i wyposażona w wypustki. Bezpieczeństwo i higiena pracy to dla osób zarządzających przedsiębiorstwem kwestia priorytetowa.

Zachowanie określonych standardów wymusza prawo, ale też jest związane z odpowiedzialnością za zdrowie i życie pracowników. Nic zatem dziwnego, że przestrzenie przemysłowe, zwłaszcza wielkopowierzchniowe, są organizowane w taki sposób, by usprawnić pracę przy jednoczesnym zabezpieczeniu ludzi i mienia przed urazami i uszkodzeniami. Inwestycja w odbojnice magazynowe jest więc częstą praktyką.

Więcej przeczytasz na: salvada.pl