Jakie kosze sprawdzą się w przestrzeni miejskiej?

Dzięki regularnym aktywnościom na świeżym powietrzu znacznie wzrasta odporność organizmu, a co za tym idzie – na dłużej można cieszyć się dobrym zdrowiem. Aby jednak zapewnić osobom przebywającym na otwartej przestrzeni optymalny komfort, architekci przestrzeni miejskiej muszą dbać o betonowe i stalowe elementy jej wyposażenia, a do takich z pewnością należy zaliczyć śmietniczki.

Betonowe kosze a doskonała aranżacja miejska

kosz na śmieciBez względu na to, w jakiej stylistyce zaprojektowany jest dany obszar użytkowy, do zadania architektów krajobrazu należy też zapewnienie terenom odpowiedniej funkcjonalności. Dobrze ulokowane i estetycznie wykonane betonowe kosze na śmieci to dziś bardzo ważny element organizacji przestrzeni miejskiej. Ich odpowiednie ulokowanie zapewnia porządek i czystość na danym terenie, a co za tym idzie – jest to działanie proekologiczne. Obecnie dostępne są różne modele koszy wykonanych z betonu, które z powodzeniem sprawdzą się w każdym parku, spacerniaku lub na osiedlowym placu zabaw. Również kształt i odcień kosza pozostaje kwestią wyboru dla architektów terenu. Do najpraktyczniejszych zaliczyć można z pewnością warianty okrągłe i sześcienne z otwartą górą, dzięki czemu osoby wyrzucające odpadki nie muszą w żaden sposób dotykać kosza, a co za tym idzie – są one także bardziej higieniczne od swoich pokrywowych wersji.

ParkW tego typu modelach można bez problemu ulokować wszelkie worki na śmieci, które następnie są usuwane wraz z zawartością przez służby porządkowe. Do wyboru są kosze z ozdobną drewnianą aplikacją z przodu lub całe pokryte betonem. Istnieje też wersja z praktyczną popielniczką, dzięki której przechodzący mogą w bezpieczny sposób gasić papierosy lub z przegrodą na plastikowe butelki, dzięki czemu w łatwy sposób można segregować odpady. Większość dostępnych obecnie śmietniczek mocowanych jest na żelbetowych lub stalowych stelażach, które utrzymują kosze zawsze we właściwej pozycji nawet przy porywistym wietrze. Wszystkie betonowe kosze można z łatwością opróżniać i dezynfekować.

Beton jest materiałem wyjątkowo odpornym na wszelkie czynniki atmosferyczne, a także ewentualne kwasy i korozję. Dzięki temu zamontowanie betonowych śmietniczek na terenach zielonych i w otwartej przestrzeni miejskiej to dobra inwestycja na lata. Jeden kosz potrafi wytrzymać bez śladów zniszczeń nawet do kilku dekad. Z powodzeniem można więc orzec, że ten wariant posiada pewną przewagę nad swoim metalowym odpowiednikiem, ponieważ jest znacznie odporniejszy na wszelkiego typu uszkodzenia.