Jaki sprzęt warto zainstalować w serwerowni?

Serwerownia to miejsce, w którym znajduje się różnorodny sprzęt komputerowy, nie tylko same serwery, ale także szafy sterownicze czy elementy systemu zasilania elektrycznego. O taki sprzęt trzeba odpowiednio dbać, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i cały system może paść. Nie chodzi tu tylko o zabezpieczenie serwerów przez atakami hakerskimi, czy też systemy zapobiegające dostaniu się do serwerowni przez osoby niepowołane.

Zakup klimatyzacji do serwerowni

klimatyzacja do serwerowniLiczy się także to, jaki klimat pasuje w pomieszczeniu. Ważna jest temperatura, wilgotność, przepływ powietrza, czy też zabezpieczenia przeciwpożarowe. Zdecydowanie wydajna klimatyzacja do serwerowni w Warszawie to jeden z ważniejszych zakupów. Dzięki niej w serwerowni zawsze będzie panowała typowa temperatura pokojowa, czyli około dwudziestu stopni. Wyższa temperatura mogłaby sprawić, że sprzęt się przegrzeje, niższa natomiast nie jest zalecana do komputerów, bo mogą nie działać tak sprawnie jak powinny. Nawet przy zakupie komputera sprzedawcy internetowi radzą, by nie włączać go od razu tylko poczekać, aż się trochę zagrzeje po transporcie. Klimatyzacja z funkcją grzania jest najlepszym rozwiązaniem. Latem będzie trochę chłodzić, a zimą trochę grzać. Są obecnie nowoczesne jednostki klimatyzacyjne, które stale utrzymują pożądaną temperaturę w pomieszczeniu.

klimatyzacja do serwerowniDodatkowo są jednostki dbające o wilgotność w serwerowni. Klimatyzator powinien być wyposażony w filtry, służące do wychwytywania zanieczyszczeń w powietrzu, jak również zatrzymujących nadmierną wilgoć. Całkowicie suche powietrze nie jest wskazane w przypadku komputerów, ale zbyt duża wilgoć będzie się osadzać na sprzęcie i może doprowadzić do zwarcia elektrycznego. Kolejną rzeczą która powinna znaleźć się w serwerowni to systemy gaszenia gazem. To jedyna opcja dla takich pomieszczeń. Gaszenie wodą, pianą, czy proszkiem całkowicie poradziłoby sobie z ogniem, ale przy tym zniszczyłoby cały sprzęt. Gaz jest bezpieczny dla takiego sprzętu, ponieważ ,,odbiera energię” procesowi spalania. Nawet jeśli dojdzie do zwarcia i zapłonu to szybko zostanie od zneutralizowany i nie przeniesie się na inne serwery. Po gaszeniu wystarczy jedynie wywietrzyć pomieszczenie, a instalację gaszącą napełnić gazem.

W serwerowni warto także zamontować osobny system zasilania czy też dodatkowe agregaty. Dzięki nim nawet w wypadku awarii prądu serwery nadal będą działały. Nagłe wyłączenia niekorzystnie wpływają na wszelki sprzęt komputerowy. Stosując zapasowe źródło prądu mamy gwarancję, że serwery zostaną wyłączone poprawnie.