Jak znaleźć dobrą działkę budowlaną?

Ceny nieruchomości stale rosną, podobnie jak ceny samych materiałów budowlanych, czy koszty pracy ekipy budowlanej. Banki coraz rzadziej dają kredyty, ich raty wzrastają z dnia na dzień, dostać można za to mniej pieniędzy. To jednak nie każdego odstrasza – nadal są chętni na to, by móc się cieszyć własnym domem.

Działka budowlana, jak znaleźć odpowiednią?

wycena gruntuGotowa nieruchomość rzadko kiedy spełnia wszystkie nasze oczekiwania, zatem lepiej jest wybudować dom od początku do końca. Zanim jednak przejdziemy do wyboru projektu, ekipy budowlanej czy zakupu mebli to najpierw musimy wytypować odpowiednią działkę. Jak to zrobić najlepiej by potem nie żałować? Czym różnią się od siebie działki budowlane w Krakowie? Na pewno kluczowa jest lokalizacja. Zwykle kupuje się albo działki na przedmieściach wielkich miast, albo daleko na wsi. Pierwsza opcja jest dla osób, które marzą o własnym domu z ogrodem, ale jednak dojeżdżają do pracy czy szkoły. Wtedy jest to rozsądne posunięcie – mieszkamy w ciszy i spokoju, a jednocześnie nie spędzimy godziny w drodze do biura. Na wieś przenoszą się osoby które marzą o zmianie scenerii i rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Wcale nie musi być ona związana z rolnictwem. W dobie pracy zdalnej także graficy, projektanci, czy właściciele sklepów internetowych mogą umieścić siedzibę swojej jednoosobowej działalności w wiejskiej mieścinie.

wycena działkiWarto przez zakupem działki sprawdzić nie tylko to co się już blisko niej znajduje, ale także jaki jest przyszłościowy plan zagospodarowania terenu. Dzięki temu wiadomo, że nie kupimy działki blisko drogi ekspresowej, nowej linii energetycznej, czy też supermarketu. Dobra działka budowlana musi też mieć odpowiednią wielkość. W prawie budowlanym jest zaznaczone, tylko że budynki muszą być od siebie oddalone o kilka metrów. To jednak nie gwarantuje komfortu mieszkaniowego. Wokół budynku powinniśmy mieć przynajmniej pas szerokości dziesięciu metrów by móc mówić o pełnym komforcie. To znaczy takim, gdzie jest miejsce na ogródek warzywny, duży taras i trawnik, sąsiedzi nie zaglądają nam do okien, a my mamy jeszcze ,,zapas” terenu. Preferowane są też działki w kształcie prostokąta, opcjonalnie kwadratu. Te trapezowe czy nawet trójkątne są mało ,,obstawne”, choć zaletą pewnie będzie niższa cena.

Podsumowując, dobra działka budowlana powinna być atrakcyjnie zlokalizowana, duża, mieć równy kształt. Na takiej działce najłatwiej jest postawić dom i wykonać piękny ogród, który będzie nas zachwycał. Zawsze lepiej nieco dopłacić, ale mieć pewność, że nie zabraknie nam przestrzeni na realizację naszych pomysłów.