Choć o systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mów się obecnie wiele, mało kto zastanawia się nad tym, jak zbudowane są rekuperatory. A składają się one z kilku ważnych części. Przede wszystkim jest to wymiennik ciepła, wentylatory oraz odpowiednie filtry. Wszystko ukryte pod wytrzymałą, trwałą obudową.
Dokładna budowa rekuperatorów
Nawet obudowa jest tutaj ważną sprawą, gdyż jeśli zależy nam na tym, aby obniżyć do minimum poziom hałasu pojawiającego się podczas pracy urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano rekuperator. Powinna to być blacha stalowa, która od wewnątrz pokryta będzie specjalnym materiałem dźwiękochłonnym. W ten sposób wygłuszany zostaje hałas. Istotne jest jednak w obudowie także to, gdzie ma umieszczone przyłącza powietrza. Nowoczesne urządzenia pozwalają na ich montaż zarówno od góry, jak i dołu, co jest wyjątkową zaletą, gdyż dzięki temu w nietypowych pomieszczeniach (na przykład na poddaszu) unikniemy konieczności wykonywania obejść podczas montażu. Jeśli chodzi o wymiennik ciepła umieszczony w obudowie, rekuperatory proponowane w Poznaniu opierają się najczęściej na wymienniku krzyżowo-przeciwprądowym. Wykonany z polistyrenu wymiennik charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością – przekracza ona 90%.
Jeśli więc odzysk ciepła poprzez wentylację jest dla nas sprawą priorytetową, powinniśmy wybrać takie urządzenie, którego efektywność pod tym względem całkowicie nas zadowala. Warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia ochronę wymiennika przed zamarzaniem, co jest ważne zwłaszcza zimą. Dobre urządzenia posiadają wbudowane grzałki elektryczne. W przypadku wentylatorów, tutaj uwagę należy zwracać na rodzaj sterowania – największą popularnością cieszą się wentylatory sterowane elektronicznie, czyli takie, które posiadają silniki typu EC. Możemy w tym przypadku liczyć na łagodny rozruch oraz na płynne wprowadzanie zmian prędkości. Nowoczesne wentylatory charakteryzują się też wyjątkowo cichą pracą, a ich konstrukcja sprawia, że są odporne na zabrudzenia. Ostatnim ważnym elementem są filtry. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie są one zamontowane w urządzeniu. Powinniśmy mieć do nich łatwy dostęp, aby móc je szybko i bez problemu wyczyścić czy wymienić.
Poleca się je wymieniać co 12 miesięcy, czasami nawet 18 – najnowsze urządzenia posiadają specjalny alarm, który informuje nas o konieczności wymiany. Filtry takie powinny posiadać właściwości zarówno antybakteryjne, antyalergiczne, jak i elektrostatyczne. Jak widać, w rekuperatorze wszystko musi być najwyższej jakości, aby dobrze spełniał on swoją rolę.