Jak dbać o wykładzinę z trawy?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup wykładziny ze sztucznej trawy. Można ją stosować we wnętrzu, jak i na balkonie, czy tarasie. Sprawdzi się w firmie, na przykład w w pokoju rekreacyjnym, czy w domu, na przykład w nowoczesnym, ekologicznym wnętrzu. Można sztuczną trawę rozkładać po całości pomieszczenia, jak również zastosować ją jako dywanik, na przykład pod kanapę, czy stolik kawowy. Warto jednak wiedzieć jak dbać o trawę by długo wyglądała tak dobrze jak po zakupie.

Czyszczenie i odkurzanie wykładziny z trawy

wykładzina trawaJeśli chodzi o większe zanieczyszczenia, takie jak liście, czy papierki to trzeba je zebrać ręcznie. Jednak każda polecana wykładzina – trawa wymaga także odkurzania. W ten sposób można pozbyć się okruszków, czy kurzu. Nie należy za bardzo dociskać szczotki odkurzacza do trawy, by jej nie zniszczyć. Odkurzać powinno się zgodnie z kierunkiem ułożenia źdźbeł trawy. Wtedy wiadomo, że trawa nie będzie wyglądała nieestetycznie, bo każde źdźbło będzie ,,rosło” w inna stronę. W przypadku chęci odświeżenia wykładziny czy też wyczyszczenia drobnych plam można wykorzystać ciepłą wodę, także zmieszaną z delikatnym mydłem lub octem. W ten sposób powinno usunąć się nawet starsze zabrudzenia bez odbarwienia wykładziny. W przypadku wykładziny na tarasie czy balkonie zwykle nie potrzebne jest czyszczenie, ponieważ deszcz wypłukuje zanieczyszczenia. Sztuczna trawa ma przepuszczalne podłoże, to znaczy że woda nie zatrzymuje się na jej powierzchni, ani w nią nie wsiąka tylko ,,przepływa” na spód. Dzięki temu sztuczną trawę na zewnątrz trzeba czyścić tylko wtedy, jak jest bardzo zabrudzona.

wykładzina trawaW przypadku trudniejszych zabrudzeń warto jest skontaktować się z producentem. Wtedy będziemy mieć pewność, że plama zostanie usunięta bez uszkodzenia samej wykładziny. Zabrudzenia mogą być różne. Podczas remontu balkonu można zachapać trawę farbą lub zaprawą, w domu wylać na nią wino, czy sok z buraków. Porady dostępne w internecie nie zawsze są sprawdzone, a dodatkowo przy intensywnym czyszczeniu można zniszczyć trawę. Porada producenta będzie dobra i skuteczna. Warto zadbać też o szczotkowanie trawy. Służy do tego sztywna, ale nie ostra szczotka która pozwoli na właściwe ułożenie źdźbeł trawy, tak by nie leżały płasko tylko pionowo.

Podsumowując, utrzymanie sztucznej trawy w dobrym stanie nie jest trudne. Przede wszystkim polega ono na odkurzaniu i delikatnym myciu trawy. W przypadku trudnych zabrudzeń warto jest prosić producenta o profesjonalną poradę. Ważne jest także szczotkowanie w celu zachowania dobrego wyglądu wykładziny.