Instalacje fotowoltaiczne – kiedy warto?

Popularność systemów fotowoltaiki stale rośnie. W samej Bydgoszczy już od kilku lat prężnie rozwija się produkcja paneli słonecznych wykonywanych w nowoczesnej technologii, a na publicznych szkołach, przedszkolach, a także urzędach powstają liczne instalacje fotowoltaiczne, mające za zadanie zmniejszenie zużycia konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej, a także zwiększenie świadomości mieszkańców o korzyściach płynących z wykorzystania tego typu rozwiązań.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

fotowoltaikaMieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego coraz chętniej decydują się na montaż ekologicznych systemów energetycznych oraz grzewczych w swoich domach. Choć świadomość inwestorów stale rośnie, wciąż znajdują się osoby, które nie są przekonane do tego typu urządzeń, w obawie o duże koszty i niewielką wydajność. Ich obawy są nieuzasadnione i mogą się wywodzić ze strachu przed nowością i niepewnością co do skuteczności tych urządzeń. Prawdą jest, iż rynek energetyki na przestrzeni ostatnich lat bardzo dynamicznie się rozwija – nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie – oferując obecnie klientom bardzo wydajne urządzenia, w przystępnych dla mieszkańca cenach. Dodatkowym atutem są prowadzone w całym kraju dofinansowania, które znacząco skracają czas zwrotu inwestycji oraz zmniejszają koszty zakupu i montażu instalacji.

fotowoltaikaDawniej urządzenia były nieco mniej trwałe – obecnie okres prawidłowej pracy urządzenia wynosi co najmniej 25 lat, przy czym koszty inwestycji zwracają się już po kilkunastu latach, co niesie za sobą znaczne oszczędności i niezależność od sieci energetycznych i stale rosnących cen prądu. Jednak korzyści, jakie niesie za sobą fotowoltaika kujawsko pomorskie jest znacznie więcej. Miasta i gminy oferują obecnie dofinansowania na wymianę starych, nieekologicznych kotłów grzewczych na nowoczesne urządzenia, jakimi są pompy ciepła. Do ich zasilania często wykorzystuje się energię elektryczną pozyskaną ze słońca przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Można je zaprojektować w taki sposób, by dostarczały odpowiednią ilość prądu, by zasilać wyłącznie pompę ciepła, zmniejszając tym samym rachunki za energię elektryczną.

Powodów, dla których instalacje fotowoltaiczne zyskują taką popularność jest wiele. Dla jednych są to niższe rachunki za prąd, dla innych aspekty ekologiczne i ochrona środowiska. Ważnym czynnikiem przy wyborze fotowoltaiki do pozyskiwania energii elektrycznej jest jej bezobsługowość i długa żywotność instalacji. Nie bez znaczenia okazują się także dofinansowania, pozwalające większej ilości mieszkańców na wybór tego rodzaju instalacji dla swojego domu.