Fachowe cięcie akrylu za pomocą lasera

Piękne dekoracje są potrzebne na każdym etapie życia – ozdoby występują jako trofeum ze sportowego wydarzenia, podświetlana wystawka na biurku czy breloczek do kluczy. Zakłady je produkujące w dzisiejszych czasach dysponują nowoczesną technologią, która umożliwia precyzyjne grawerowanie lub cięcie, np. za pomocą lasera.

Cięcie akrylu wytłaczanego

cięcie akryluJednym z najczęściej wykorzystywanych do tego materiałów jest akryl, potocznie zwany także pleksi lub metapleksem czy plexiglasem. Za pomocą programowania komputerowego można uzyskiwać dowolne kształty dekoracji z akrylu. Aparatura zapewnia precyzyjne cięcie wykorzystywane na przykład do uzyskiwania wisiorków czy dekoracji na biurko. Zaletą akrylu jest wysoka absorpcja promieni świetlnych z niewielkiego zakresu fal, dzięki czemu cięciu może przysłużyć się nawet laser o małej mocy. Sprawia to, że proces produkcji ozdoby jest tańszy. Istotny jest dobór soczewki lasera, ponieważ różnią się one ogniskową. Aby wykonywać fachowe cięcia akrylu, potrzebny jest stół z wyciągiem, który pozbędzie się powietrza otaczającego wiązkę, dzięki czemu nie dojdzie do zapłonu. Istnieją dwa rodzaje akrylu – ekstrudowany i wylewany. Oba nadają się do cięcia laserem, jednak każdy z typów wyróżniają pewne cechy.

cięcie akryluPleksi ekstrudowana jest przeznaczana przede wszystkim do seryjnej produkcji płyt. Do tego celu wykorzystuje się ekstruder, czyli urządzenie wysoce zautomatyzowane. Fachowe cięcie akrylu wytłaczanego za pomocą lasera jest tanie, na co dodatkowo przekłada się fakt, że ten rodzaj pleksi może być obrabiany wiązką o słabszej mocy. Ekstrudowany metapleks pozwala uzyskać płyty o większej powtarzalności wymiarów. Wykorzystaniem tego rodzaju plexiglasu są np. antyramy i szyby. Drugim typem metapleksu jest akryl wylewany. Proces jego produkcji jest bardziej skomplikowany, przez co droższy. Zaletą akrylu wylewanego jest jednak lepszy efekt późniejszej obróbki, np. grawerowania. Prościej jest też go barwić, ponieważ wystarczy dodać pigment do monomeru, z którego dopiero uzyskane będą płyty. Cięcie pleksi to czynność, która pozwala uzyskiwać liczne dekoracje o bardzo skomplikowanych kształtach.

Jest to proces stosunkowo tani, ponieważ ekonomiczny jest zarówno materiał, jak i użytkowanie aparatury generującej wiązkę świetlną. Do fachowego cięcia akrylu wykorzystuje się dwa jego rodzaje. Pierwszy z nich – ekstrudowany metapleks – służy do produkcji seryjnej, ponieważ jest bardziej ekonomiczny. Akryl wylewany pozwala na uzyskiwanie dekoracji precyzyjniej obrobionych i może być łatwiej barwiony.