Mała architektura krajobrazu – pod tym terminem kryją się wszystkie rzeczy społecznego użytku, które można zobaczyć na przykład na ulicy. Nowoczesny design miast zaczyna różnić się, ponieważ w parkach coraz częściej spotyka się przedmioty nie tylko praktyczne, ale także piękne i futurystyczne. Z tego względu chcieliśmy przybliżyć internautom informacje na temat małej architektury urbanistycznej.
Niewielka architektura to grupa niedużych przedmiotów architektonicznych, które mieszczą się na obszarze miejskim. Jak łatwo domyślić się, że należą do nich między innymi meble parkowe, jak na przykład ławki parkowe, a także inne niewielkie przedmioty, jak dla przykładu ławki miejskie, tarasy, stragany czy fontanny. Wszystkie składniki wchodzące w skład małej architektury, obok funkcji głównych, dla których zostały wytworzone, pełnią funkcje ozdobne i różnią się od siebie jeśli chodzi o wielkość, kształt, surowiec, z jakiego zostały zrobione, czy obszar położenia w mieście. Najczęściej niewielka architektura krajobrazowa wyznacza w przestrzeni społecznej miejsca społecznych spotkań. Można do nich wliczyć takie obszary jak stacje, siedziska czy murki. Rzadko przytrafia się, by spotkanie typowego rezydenta z małą architekturą wywoływał u niego specjalne refleksje, aczkolwiek pozostaje ona jednym ze składników identyfikowania konkretnej przestrzeni. Ważną wiadomością jest także fakt, iż prawidłowo rozplanowana mała architektura może w niecodzienny sposób urozmaicić podstawowe idee architektoniczne. Ponadto, nie trudno zauważyć, że w przypadku współczesnej urbanistyki łączy się ona z dziejami konkretnego obszaru – stare mury miejskie, fontanny czy wiekowe drzewa spotykają się z nowoczesnymi latarniami oraz ławkami. To wszystko sprawia, iż otoczenie ożywa, stając się przyjemnym dla oka miejscem.
Nade wszystko należy jednak mieć w pamięci, iż mała architektura to znacznie więcej, aniżeli składnik ozdoby albo układ terenu. Wszystkie najistotniejsze miejsca, jak na przykład rynek czy bulwary, kreują obszary strategiczne w mieście. Poza tym, nadają wdzięku i charakteru miastu, kreując użyteczne dla rezydentów otoczenie.
Artykuł powstał przy współpracy z http://astrini-design.pl