Ekogroszek jako niedrogi sposób ogrzewania

Ekogroszek to nazwa określająca paliwo stałe. Jest produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Bryły węgla poddawane są selekcji, a następnie kruszone, przesiewane i płukane. Używany jest do ogrzewania i jest jednym z najpopularniejszych materiałów na opał.

Ekogroszek, czyli praktyczne i dobre rozwiązanie dla środowiska

opałEkogroszek to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjny węgiel kamienny. Podczas spalania wytwarza znacznie mniej szkodliwych substancji. Ograniczenie spalania węgla kamiennego, a szczególnie brunatnego ma ogromny wpływ na środowisko i jakość powietrza. Na przestrzeni lat technologie bardzo się zmieniły. Od 2018 roku piece dostępne na rynku muszą spełniać różne wymagania mające wpływ na ekologię. Dzięki temu emisja spalanych substancji szkodliwych uległa znacznemu obniżeniu. Nowoczesne piece produkują zauważalnie mniejszą ilość pyłu. Nadmierna jego produkcja przyczyniała się do powstawania smogu. Obecnie, większość nowoczesnych pieców na ekogroszek posiada automatyczny podajnik. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i znacznie ogranicza ilość wizyt i kontroli w kotłowni. Nie trzeba regularnie dosypywać paliwa, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. W Polsce można było ubiegać się o dofinansowanie w przypadku chęci wymiany starego pieca węglowego na taki, który przystosowany jest do ekogroszku. Jednak w 2022 roku przepisy się zmieniły. Niedrogi ekogroszek w Lubelskim najłatwiej kupić w sezonie letnim. Ceny paliw, w tym okresie, znacznie się obniżają. Można zrobić zapasy na kolejny sezon grzewczy.

opał

Kolejnym aspektem jest forma sprzedaży. O ile ekogroszek pakowany w worki jest wygodniejszy w użyciu i transporcie, to jego cena jest znacznie wyższa od tego sprzedawanego luzem. Największy wpływ na cenę ma jednak jakość ekogroszku. Nie poleca się na niej oszczędzać, bo w efekcie, ten słabej jakości, będzie spalał się szybciej i produkował większą ilość popiołu. Na rynku dostępny jest wysoko i niskokaloryczny ekogroszek. Każdy z nich ma nieco inne cechy. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb. Ten wysokokaloryczny wyróżnia się wysoką wydajnością. Sprawdzi się w przypadku ogrzewania dużych pomieszczeń i domów jednorodzinnych, szczególnie w okresie zimowym. Niskokaloryczny będzie wystarczający podczas wczesnej jesieni i wiosny. Wariant ten jest zdecydowanie mniej wydajny, ale za to dużo tańszy. Nie jest polecany w okresie grzewczym.

Żeby ekogroszek spełniał swoje zadanie i był jak najmniej szkodliwy, musi być dobrej jakości. Trzeba być niezwykle czujnym, ponieważ producenci często wabią klientów atrakcyjnymi cenami, co niestety wiąże się z produktem wymieszanym, o dużej wilgotności i słabej wydajności. Skuszeni niską ceną użytkownicy ekogroszku muszą niestety liczyć się z tym, że może to doprowadzić do awarii kotła i w rezultacie do niezbędnej wymiany jego elementów na nowe.