Dekoracja w drewnie, czyli czym są intarsje?

Podłoga drewniana to klasyk. Niezależnie od tego, w jakim wnętrzu zostanie położona – nowoczesnej kawalerce czy wieloletnim domu rodzinnym – wygląda bardzo estetycznie i dodaje ciepła. Czasami zdarza się jednak, że podłoga wygląda mdło i chęć ożywienia jej dywanem jest na tyle silna, że zakrywa się nim cały urok naturalnego drewna. W poprzednich wiekach, ludzie najwidoczniej napotykali dokładnie ten sam problem.

Efektowna intarsja drewniana

intarsja w drewnieDlatego w starożytności zaczęto tworzyć pierwsze intarsje. Jest to sztuka zdobienia drewna poprzez zastosowanie innego gatunku. Na czym to polega? Wybiera się, na przykład, parkiet lub stół wykonany z drewna dębowego. Następnie sięga się po drewno, które ma inny kolor i fakturę, np. sosnę lub świerk. Tworzy się z niego cienką warstwę tzw. forniru. Na nim tworzy się wybrany wzór. Ozdobiony fornir zostaje następnie naniesiony na mebel i przyklejony mocnym, wytrzymałym klejem. W ten sposób otrzymuje się ornament, który całkowicie odmienia drewniany przedmiot. Dekoracyjna intarsja w drewnie często zdobi drogocenne antyki. W dawnych czasach, wykonywano ją z luksusowych materiałów, które nie miały niczego wspólnego z drewnem. W średniowiecznych meblach, często można znaleźć intarsje wykonane z kości słoniowej, a nawet ze szlachetnych kamieni.

intarsja w drewnieWykorzystuje się też do ich tworzenia wartościowe gatunki drewna, np. to pozyskiwane z agaru lub hebanu. Co może znajdować się na intarsji? To zależy już od umiejętności i preferencji artysty. Na meble nanoszono zarówno geometryczne kształty, jak piękne pejzaże i drobiazgowe krajobrazy. Współcześnie najczęstszymi wyborami są rozety i litery, np. inicjały mieszkającego w domu małżeństwa. Intarsje do teraz cieszą się bardzo dużą popularnością wśród miłośników drewnianych podłóg. Te przepiękne ornamenty potrafią całkowicie odmienić nie tylko posadzkę, ale całe wnętrze. Intarsje nie muszą być jednak tylko pojedynczym elementem – mogą pokrywać całą powierzchnię podłogi. Zazwyczaj w tym celu wybiera się wzór mozaiki, warkoczy lub ozdobnych rombów. Tak ozdobiona podłoga jest ozdobą sama w sobie i nie wymaga przykrywania żadnymi dywanami lub innymi narzutami.

Intarsja to sztuka zdobienia drewna, która przetrwała próbę czasu i do dzisiaj znajduje uznanie wśród wielu architektów. Pozwala ona na uzyskaniu jedynej w swojej rodzaju podłogi lub unikatowego mebla. Wiele firm meblarskich oferuje aktualnie usługę utworzenia dowolnej intarsji na wybranej przez klienta posadzce. Warto skorzystać z tej okazji, aby dodać wnętrzu wyjątkowego charakteru.